OSAKKEENOMISTAJIEN EHDOTUS YHTIÖKOKOUKSELLE KOSKIEN YHTIÖN HALLITUKSEN JÄSENMÄÄRÄÄ, HALLITUKSEN JÄSENTEN PALKKIOITA JA KULUJEN KORVAUSPERUSTEITA SEKÄ HALLITUKSEN JÄSENTEN VALITSEMISTA
eQ OYJ PÖRSSITIEDOTE
22.1.2020, klo 16:30
eQ Oyj:n osakkeenomistajat, joilla on yhteensä yli 60 % yhtiön osakkeista ja äänimäärästä ovat tehneet ehdotuksen 25.3.2020 pidettävälle varsinaiselle yhtiökokoukselle koskien hallituksen jäsenmäärää, hallituksen jäsenten palkkioita ja kulujen korvausperusteita sekä hallituksen jäsenten valitsemista.
Ehdotus hallituksen jäsenten lukumääräksi
Osakkeenomistajat ehdottavat, että hallitukseen valittaisiin viisi jäsentä.
Hallituksen jäsenten palkkioista päättäminen
Osakkeenomistajat ehdottavat, että hallituksen puheenjohtajalle maksetaan palkkiona 4.000 euroa kuukaudessa ja hallituksen jäsenille 2.500 euroa kuukaudessa. Lisäksi ehdotetaan, että hallituksen jäsenille maksetaan 500 euron suuruinen kokouspalkkio kustakin hallituksen kokouksesta, johon he osallistuvat ja että matkustus- ja majoituskustannukset korvataan yhtiön kulukorvauskäytännön mukaan.
Hallituksen jäsenten valitseminen
Osakkeenomistajat ehdottavat, että hallitukseen valittaisiin uudelleen Nicolas Berner, Georg Ehrnrooth, Timo Kokkila, Lotta Kopra sekä Tomas von Rettig toimikaudeksi, joka päättyy seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä.
Helsinki 22.1.2020
Lisätietoja: Toimitusjohtaja Janne Larma, puh. 0
Jakelu: NASDAQ Helsinki,
eQ-konserni on kotimainen varainhoitoon ja Corporate Finance -toimintaan keskittyvä yhtiöryhmä. eQ Varainhoito tarjoaa monipuolisia varainhoitopalveluita (ml. pääomarahastot ja kiinteistövarainhoito) sekä instituutioasiakkaille että yksityishenkilöille. Konsernin hallinnoitavat varat ovat noin 11,2 miljardia euroa. Konserniin kuuluva Advium Corporate Finance tarjoaa yritys- ja kiinteistöjärjestelyihin sekä pääomajärjestelyihin liittyviä palveluja.
Lisätietoa konsernista saa sivuilta