Havila Kystruten AS: Driftsoppdatering for mars 2025
I mars oppnådde Havila Kystruten en beleggsprosent på 70 %, som gradvis bygger seg opp mot sommersesongen. Billettinntektene økte med nesten 20 % mot fjoråret, hovedsakelig drevet av en økning i gjennomsnittlig lugarinntekt (ACR) på nærmere 40%*.
Første kvartalet i fjor var preget av høyt belegg til lavere priser, med en betydelig andel ombookede reiser grunnet forsinkelser i «seilingsstart» 2022 og 2023. I første kvartal 2024 endte beleggsprosenten på 66%, mens den i år endte på 61 % i samme periode. Likevel ga en økning i ACR på nær 40 % en samlet vekst i billettinntekter på nesten 25 % for kvartalet.
Per nå er 57 % av tilgjengelig kapasitet for 2025 allerede booket. Dette tilsvarer rundt 75 % av det totale målet for antall lugarnetter for året. Med en mer balansert fordeling av bookinger - både mellom grupper og individuelle reisende, og langs hele ruten. Samt en ACR som ligger nær 25% høyere enn i fjor, står vi godt rustet til å nå målene for 2025.
For 2026 er 19 % av tilgjengelig kapasitet allerede booket inn, med en ACR som er nesten 20 % høyere enn på samme tid i fjor. Dette støtter videre opp om en fortsatt økning i topplinjevekst og forbedrede EBITDA-marginer i 2026 sammenlignet med 2025.
*Oppgitte KPIer er hentet fra selskapets (ureviderte) bookingsystem. Det kan derfor forekomme variasjoner eller mindre avvik i absolutte tall og periodisering sammenlignet med de rapporterte regnskapstallene. Inntekter i valuta (for ACR) er basert på valutakursen i bookingsystemet.
Kontaktpersoner:
Administrerende direktør: Bent Martini,
Finansdirektør: Aleksander Røynesdal, 11
Denne opplysningen er informasjonspliktig etter verdipapirhandelloven §5-12
