ILK1S Ilkka-Yhtyma Oyj Series 1

Ilkka-konsernin osavuosikatsaus 1.1.-31.3.2025: Liikevaihto kasvoi ja oikaistu oman toiminnan liikevoitto jäi vertailukauden tasolle

Ilkka-konsernin osavuosikatsaus 1.1.-31.3.2025: Liikevaihto kasvoi ja oikaistu oman toiminnan liikevoitto jäi vertailukauden tasolle

Ilkka Oyj                Osavuosikatsaus 5.5.2025, klo 13.00



ILKKA-KONSERNIN OSAVUOSIKATSAUS 1.1.-31.3.2025: Liikevaihto kasvoi ja oikaistu oman toiminnan liikevoitto jäi vertailukauden tasolle



TAMMI-MAALISKUU 2025

- Liikevaihto 9 416 tuhatta euroa (7 776 tuhatta euroa)

- Oikaistu oman toiminnan liikevoitto -226 tuhatta euroa (-204 tuhatta euroa), -2,4 prosenttia (-2,6 %) liikevaihdosta

- Liikevoitto -1 398 tuhatta euroa (-680 tuhatta euroa), -14,9 prosenttia (-8,7 %) liikevaihdosta

- Nettorahoituserät olivat 43 tuhatta euroa (1 449 tuhatta euroa).

- Tulos ennen veroja -1 355 tuhatta euroa (769 tuhatta euroa) ja katsauskauden tulos -1 300 tuhatta euroa (489 tuhatta euroa).

- Tulos/ osake -0,05 euroa (0,02 euroa)

- Yhtiön rahoitusasema on vahva, omavaraisuusaste 84,6 % (87,7 %) ja nettovelkaantumisaste -7,9 % (-27,5 %)



AVAINLUVUT

1000 eur1-3/ 20251-3/ 20241-12/ 2024
Liikevaihto9 4167 77630 842
Liikevoitto/ -tappio-1 398-680-2 916
Tulos ennen veroja-1 3557694 343
Osakekohtainen tulos, (EUR)-0,050,020,18
    
Liikevoittoon/ -tappioon sisältyvät oikaistut erät:   
Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksista31-116221
Toiminnan uudelleenjärjestelykulut-222 -289
Hankintamenon käyvän arvon kohdistamisesta aiheutuneet poistot ja ehdollisen kauppahinnan käyvän arvon muutos-553-360-1 562
Yrityshankinnan kulut-428 -1 042
Oikaistu oman toiminnan liikevoitto/ -tappio-226-204-244



Ellei toisin mainita, kaikki tässä osavuosikatsauksessa esitetyt tuloslaskelmaluvut, mukaan lukien vuoden 2024 vastaavat ajanjaksot, käsittävät vain jatkuvat toiminnot. Jatkuviin toimintoihin kuuluvat Markkinointi- ja teknologiapalvelut -liiketoimintasegmentti ja liiketoimintasegmentille kohdistamattomat erät.



Ilkka ja Kaleva ovat 3.4.2025 allekirjoittaneet osakevaihtosopimuksen, jonka mukaan yhtiöt yhdistävät medialiiketoimintansa. Yritysjärjestely toteutetaan osakevaihtona, jossa Ilkka Oyj:n tytäryhtiö I-Mediat Oy siirtyy kokonaisuudessaan Kaleva365 Oy:n omistukseen. Järjestelyn seurauksena Ilkka Oyj omistaa 35 % Kaleva365 Oy:stä, josta puolestaan Kaleva Oy omistaa loput 65 %. Yritysjärjestely toteutui 30.4.2025. Lisäksi yritysjärjestelyn yhteydessä on sovittu Ilkka Oyj:n omistuksessa olevien Hilla Group Oyj:n osakkeiden myynnistä Kaleva365 Oy:lle osakevaihdon toteuduttua. Kaleva365 Oy:lle siirtyvä Mediapalvelut-liiketoiminta sekä joulukuun 2023 lopussa myyty Painopalvelut-liiketoiminta esitetään tässä raportissa lopetettuina toimintoina.



Ellei toisin mainita Mediapalvelut-liiketoiminta ja omistus Hilla Group Oyj:ssä esitetään myytävänä oleviksi luokiteltuina omaisuuserinä ja velkoina.



TOIMITUSJOHTAJA OLLI PIRHONEN:



Toimintaympäristö ja yleinen taloustilanne jatkuivat epävarmoina myös ensimmäisellä vuosineljänneksellä. Euroopan keskuspankin kesäkuussa 2024 alkaneet ohjauskoron laskut ovat osaltaan kasvattaneet kuluttajien ja yritysten luottamusta sekä tukeneet talouden elpymistä. Epävarmuutta ovat kuitenkin lisänneet Yhdysvaltojen uudet talouslinjaukset, kuten tullitoimet ja kiristyvä kauppapolitiikka. Talous- ja markkinatilanteen nopeat ja poikkeukselliset muutokset ovatkin hidastaneet näkymiä talouden elpymisestä.



Katsauskauden jälkeen 3.4.2025 julkaisimme tiedon, että Ilkka ja Kaleva ovat allekirjoittaneet osakevaihtosopimuksen, jonka mukaan yhtiöt yhdistävät medialiiketoimintansa. Yritysjärjestely toteutetaan osakevaihtona, jossa Ilkka Oyj:n tytäryhtiö I-Mediat Oy siirtyy kokonaisuudessaan Kaleva365 Oy:n omistukseen. Ilkka Oyj omistukseen puolestaan siirtyy 35 % Kaleva365 Oy:stä. Yhdistymisellä vahvistetaan alueellista mediaa ja turvataan luotettavan, laadukkaan ja riippumattoman alueellisen uutismedian jatkuvuus. Järjestely mahdollistaa myös riittävät panostukset digitaalisen median kehittämiseen. Kyseinen yritysjärjestely toteutui 30.4.2025.



Strategiamme mukaisesti olemme panostaneet kasvaviin digitaalisiin markkinointi-, teknologia- ja datapalveluihin. Lisäksi haluamme olla rakentamassa alueellisesti vahvaa ja kansallisesti tunnustettua digitaalista mediataloa. Nyt kerrottu yritysjärjestely on keskeinen osa tätä kehitystä ja selkeyttää konsernimme strategista suuntaa. Jatkossa Ilkka-konsernin jatkuvat toiminnot muodostavat Markkinointi- ja teknologiapalvelut-liiketoimintasegmentti ja liiketoimintasegmentille kohdistamattomat erät. Mediapalvelut-liiketoimintasegmentti jatkaa toimintaansa osana konsernia yrityskaupan toteutumiseen eli 30.4.2025 saakka. Tammi-huhtikuun 2025 osalta raportoimme medialiiketoiminnan lopetettuna toimintona ja kaupan toteutumisen 30.4.2025 jälkeen Kaleva365 Oy raportoidaan osakkuusyhtiönä.



Konsernimme liiketoiminnan ytimen Suomessa muodostaa Summa Collective, johon kuuluu markkinoinnin ja viestinnän pilvipalveluja tuottava ohjelmistoyritys Liana, WordPress-palveluihin erikoistunut digitoimisto Evermade, kohderyhmädatan uranuurtaja Profinder, somemarkkinoinnin asiantuntijatoimisto MySome sekä strateginen B2B-markkinointikumppani Myynninmaailma. Summa Collectiven yritykset elävät digitaalisen markkinoinnin eturintamassa, hyödyntäen ja kehittäen tekoälyä, dataa ja markkinointiteknologioita kestävän kilpailuedun rakentamiseen. Menestyksemme nojaa vahvasti koko ostopolun tuntemiseen sekä modernin teknologian, datan ja tekoälyn hyödyntämiseen.



Lisäksi haemme kasvua ulkomailta. Kansainvälisen toiminnan painopisteemme on erityisesti Ruotsissa ja kehittyvillä markkinoilla Lähi-idässä, jossa toimimme Lianan ja sen tytäryhtiöiden kautta. Edistämme loppuvuoden aikana Profinderin suunnitelmia laajentumisesta Ruotsin markkinoille.



Konsernin ensimmäisen vuosineljänneksen jatkuvien toimintojen liikevaihto kasvoi 21,1 % ja oli 9 416 tuhatta euroa (7 776 teur). Kasvu oli pääosin seurausta Profinder yrityskaupasta, joka toteutui marraskuun lopussa 2024. Kasvussa olivat erityisesti teknologiapalveluiden jatkuvalaskutteiset palvelut, jotka kasvoivat 42 % ja päätyivät tasolle 6 156 tuhatta euroa (4 331 teur). Teknologiapalveluiden muut palvelut puolestaan kasvoivat 16 % ja olivat 1 784 tuhatta euroa (1 540 teur). Markkinointi- ja viestintäpalvelut sen sijaan olivat 22 prosentin laskussa ja päätyivät tasolle 1 476 tuhatta euroa (1 905 teur).



Jatkuvien toimintojen kannattavuus puolestaan heikkeni hieman, kun oikaistu oman toiminnan liikevoitto oli - 226 teur (-204 teur). Markkinointi- ja teknologiapalveluiden kannattavuus ensimmäisellä vuosineljänneksellä oli vertailukautta heikompi, kun liikevoitto oli -173 tuhatta euroa (283 teur).



Lopetettuina toimintoina raportoitavan Mediapalveluiden liikevaihto ensimmäisellä vuosineljänneksellä oli edellisen vuoden tasolla 5 657 tuhatta euroa (5 675 teur). Sisältötuotot kasvoivat 1,1 % tasolle 3 988 tuhatta euroa (3 942 teur). Ilmoitustuotot puolestaan laskivat 3,9 % ja olivat 1 604 tuhatta euroa (1 669 teur). Ilmoitustuottojen kehitykseen vaikuttivat huhtikuun alussa pidetyt kunta- ja aluevaalit. Lasku johtui heikentyneestä taloustilanteesta ja pidemmän aikaa jatkuneesta laskevasta trendistä, joka on seurausta mainonnan kilpailukentän pirstaloitumisesta. Ensimmäisellä vuosineljänneksellä koko Suomen mediamainonta oli laskussa 3,4 %, painetuissa sanomalehdissä mainonta oli laskussa 11,8 % ja painetuissa kaupunki- ja noutolehdissä mainonta laski 4,9 % (lähde: Kantar TNS AD Intelligence).



Konsernin ensimmäisen vuosineljänneksen jatkuvien toimintojen tulos ennen veroja -1 355 tuhatta euroa (769 teur) laski selvästi edellistä vuotta heikommaksi. Tämä johtui erityisesti nettorahoituserien laskusta tasolle 43 tuhatta euroa (1 449 teur). Nettorahoitustuottoja laskivat kohonneet korkokulut 172 tuhatta euroa (12 teur) ja sijoitusmarkkinoiden muutoksesta johtunut kaupankäyntitarkoituksessa pidettävien rahoitusvarojen nettotuloksen heikentyminen tasolle 176 tuhatta euroa (1 334 teur). Tulosta heikensivät myös oikaistavina erinä käsiteltävät toiminnan uudelleenjärjestelykulut 222 tuhatta euroa (0 teur) ja yrityshankinnan kulut 428 tuhatta euroa (0 teur).



Konsernin tase- ja rahoitusasema on vahva. Omavaraisuusaste on 84,6 % ja nettovelkaantumisaste on -7,9 %. Tämä antaa meille hyvän pohjan jatkaa konsernimme kehittämistä strategiamme mukaisesti keskittyen erityisesti digitaalisen lisäarvon rakentamiseen.



NÄKYMÄT VUODELLE 2025



Medialiiketoimintaan liittyvän yritysjärjestelyn seurauksena Ilkka-konsernin jatkuvien toimintojen liikevaihto ja liikevoitto ovat muuttuneet, kun ne eivät enää pidä sisällään Medialiiketoimintasegmentin lukuja. Muutos koskee sekä vertailukauden että raportointikauden lukuja.



Ilkka-konsernin jatkuvien toimintojen liikevaihdon ja oikaistun oman toiminnan liikevoiton arvioidaan nousevan edellisvuodesta.



Osakkuusyhtiö Kaleva365 Oy:llä (omistusosuus 35 %) on vaikutus konsernin tulokseen ja Alma Media Oyj:n osingolla (omistusosuus 10,9 %) on merkittävä vaikutus konsernin tulokseen.



LIIKEVAIHTO JA TULOSKEHITYS



Konsernin liikevaihto kasvoi tammi-maaliskuussa 21,1 prosenttia ja oli 9 416 tuhatta euroa (7 776 teur). Teknologiapalveluiden jatkuvalaskutteisten palveluiden liikevaihto kasvoi 42,1 % ja teknologiapalveluiden muiden palveluiden liikevaihto kasvoi 15,8 %. Liikevaihdon kasvu johtui pääosin yrityshankinnasta. Teknologiapalveluiden jatkuvalaskutteisten palvelujen orgaaninen kasvu oli 7,9 %. Markkinointi- ja viestintäpalveluiden tuotot laskivat 22,5 %. Digitaalisen liiketoiminnan osuus Ilkka-konsernin liikevaihdosta oli 97,2 % (100,0 %).



Liiketoiminnan muut tuotot olivat 576 tuhatta euroa (653 teur). Liiketoiminnan muut tuotot sisältää 519 tuhatta euroa (547 teur) palveluiden myyntiä Mediapalveluille, joka siirtyy yritysjärjestelyn myötä konsernin ulkoiseksi palveluksi.



Tammi-maaliskuun kulut olivat 11 422 tuhatta euroa (8 993 teur). Kulut kasvoivat 27,0 %. Materiaaleista ja palveluista aiheutuvat kulut kasvoivat 64,0 % ja henkilöstökulut kasvoivat 17,6 %. Poistot kasvoivat 29,5 %. Liiketoiminnan muut kulut kasvoivat 39,7 %.



Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksista oli 31 tuhatta euroa (-116 teur). Konsernin oikaistu oman toiminnan liikevoitto oli -226 tuhatta euroa (-204 teur) eli -2,4 % (-2,6 %) liikevaihdosta. Konsernin liikevoitto oli -1 398 tuhatta euroa (-680 teur) ja siihen sisältyy oikaistuja eriä yhteensä -1 172 tuhatta euroa (-475 teur). Tammi-maaliskuussa 2025 oikaistut erät muodostuivat osuudesta osakkuusyhtiöiden tuloksista (31 tuhatta euroa), toiminnan uudelleenjärjestelykuluista (-222 tuhatta euroa), yrityshankintaan liittyvistä kuluista ja hankintameno-oikaisuihin liittyvistä eristä (-981 tuhatta euroa). Vertailukaudella tammi-maaliskuussa 2024 oikaistut erät muodostuivat osuudesta osakkuusyhtiöiden tuloksista (-116 tuhatta euroa) ja hankintameno-oikaisuihin liittyvistä eristä (-360 tuhatta euroa). Konsernin liikevoittoprosentti oli -14,9 (-8,7). Markkinointi- ja teknologiapalveluiden liikevoitto laski 456 tuhatta euroa ja oli -173 tuhatta euroa ja siihen sisältyy toiminnan uudelleenjärjestelykuluja -198 tuhatta euroa. Markkinointi- ja teknologiapalveluiden liikevoitto vertailukaudella tammi-maaliskuussa 2024 oli 283 tuhatta euroa.



Nettorahoituserät olivat tammi-maaliskuussa 43 tuhatta euroa (1 449 teur). Kaupankäyntitarkoituksessa pidettävien rahoitusvarojen nettotulos oli 176 tuhatta euroa (1 334 teur) johtuen sijoitusmarkkinan muutoksesta. Korkotuotot olivat 48 tuhatta euroa (132 teur). Korkokulut olivat 172 tuhatta euroa (12 teur).



Tulos ennen veroja oli -1 355 tuhatta euroa (769 teur) ja katsauskauden tulos -1 300 tuhatta euroa (489 teur). Osakekohtainen tulos oli -0,05 euroa (0,02 euroa).



Lopetettujen toimintojen tulos oli 308 tuhatta euroa (297 teur). Tammi-maaliskuussa 2025 lopetettuina toimintoina on raportoitu Mediapalvelut-liiketoiminta. Tammi-maaliskuussa 2024 lopetettujen toimintojen tulokseen sisältyy tulos sekä lopetetuista toiminnoista Mediapalveluihin liittyen, 67 tuhatta euroa, että tulos lopetetuista toiminnoista Painopalveluihin liittyen, 230 tuhatta euroa. Jatkuvien ja lopetettujen toimintojen yhteenlaskettu tulos tammi-maaliskuussa oli -992 tuhatta euroa (786 teur). Lopetettujen toimintojen osakekohtainen tulos oli 0,01 euroa (0,01 euroa). Osakekohtainen tulos jatkuvista ja lopetetuista toiminnoista yhteensä oli -0,04 euroa (0,03 euroa).



KONSERNIN TUNNUSLUVUT



 3/20253/202412/2024
Tulos/osake (eur) *)-0,050,020,18
Tulos/osake (eur)-0,040,030,24
Oma pääoma/osake (eur)7,076,286,69
Henkilöstö keskimäärin *)348331328
Investoinnit (1 000 eur) **)2543641 377
Korolliset velat (1 000 eur)10 59294410 763
Omavaraisuusaste, %84,687,787,0
Nettovelkaantumisaste, %-7,9-27,5-6,9
Tilikauden keskimääräinen osakkeiden lukumäärä ***)25 360 10325 360 10325 360 103
Osakkeiden lukumäärä tilinpäätöspäivänä ***)25 360 10325 360 10325 360 103



*) Jatkuvat toiminnot

**) Sisältää investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin sekä pitkäaikaisissa rahoitusvaroissa oleviin osakkeisiin ja osakkuusyhtiöosakkeisiin. Ei sisällä IFRS 16 Vuokrasopimukset lisäyksiä.

***) Osakemäärät eivät sisällä yhtiön hallussa olevia omia osakkeita.



TALOUDELLISTEN TIEDOTTEIDEN JULKISTAMINEN



Tämä pörssitiedote on tiivistelmä Ilkka-konsernin osavuosikatsauksesta 1.1.-31.3.2025 ja sisältää katsauksen keskeiset tiedot. Varsinainen osavuosikatsaus julkaistaan pdf-tiedostona tämän pörssitiedotteen liitteenä sekä yhtiön internet-sivuilla







ILKKA OYJ



Hallitus





Olli Pirhonen

toimitusjohtaja



Lisätietoja:

Toimitusjohtaja Olli Pirhonen, Ilkka Oyj

puh. 040 766 5418





JAKELU

Nasdaq Helsinki

Keskeiset tiedotusvälineet



Ilkka lyhyesti

Ilkan liiketoiminnan ytimen Suomessa muodostaa Summa Collective, johon kuuluu markkinoinnin ja viestinnän pilvipalveluja tuottava ohjelmistoyritys Liana, WordPress-palveluihin erikoistunut digitoimisto Evermade, kohderyhmädatan uranuurtaja Profinder, somemarkkinoinnin asiantuntijatoimisto MySome sekä strateginen B2B-markkinointikumppani Myynninmaailma. Summa Collectiven yritykset elävät digitaalisen markkinoinnin eturintamassa, hyödyntäen ja kehittäen tekoälyä, dataa ja markkinointiteknologioita kestävän kilpailuedun rakentamiseen. Kansainvälisen toiminnan painopisteemme on erityisesti Ruotsissa ja kehittyvillä markkinoilla Lähi-Idässä, jossa toimimme Lianan ja sen tytäryhtiöiden kautta. Konsernin palveluista vastaa noin 330 markkinoinnin ja teknologian osaaja.

Liite



EN
05/05/2025

Underlying

To request access to management, click here to engage with our
partner Phoenix-IR's CorporateAccessNetwork.com

Reports on Ilkka-Yhtyma Oyj Series 1

 PRESS RELEASE

Ilkka myy omistamansa Hilla Group Oyj:n osakkeet Kaleva365 Oy:lle

Ilkka myy omistamansa Hilla Group Oyj:n osakkeet Kaleva365 Oy:lle Ilkka Oyj                Lehdistötiedote 7.5.2025, klo 9.00ILKKA MYY OMISTAMANSA HILLA GROUP OYJ:N OSAKKEET KALEVA365 OY:LLEOsana konsernin medialiiketoiminnan järjestelyä Ilkka Oyj on tänään allekirjoitetun kauppasopimuksen mukaisesti toteuttanut kaikkien omistamiensa Hilla Group Oyj:n osakkeiden myynnin Kaleva365 Oy:lle.Ilkka Oyj myy Kaleva365 Oy:lle 83 171 kpl Hilla Group Oyj:n A-sarjan osaketta ja 44 464 kpl K-sarjan osaketta. Kyseiset osakkeet vastaavat 21,3 prosenttia Hilla Group Oyj:n kaikkien osakkeiden äänimäärästä j...

 PRESS RELEASE

Ilkka Oyj:n hallintoneuvoston ja hallituksen päätöksiä 5.5.2025

Ilkka Oyj:n hallintoneuvoston ja hallituksen päätöksiä 5.5.2025 Ilkka Oyj                Pörssitiedote 5.5.2025, klo 16.20ILKKA OYJ:N HALLINTONEUVOSTON JA HALLITUKSEN PÄÄTÖKSIÄ 5.5.2025 Hallintoneuvosto valitsi erovuorossa olleen Sari Mutkan uudelleen Ilkka Oyj:n hallitukseen.Hallintoneuvoston puheenjohtajana jatkaa Lasse Hautala. Varapuheenjohtajaksi valittiin Marja Vettenranta.Hallituksen järjestäytymiskokouksessa valittiin hallituksen puheenjohtajaksi edelleen Timo Aukia. Hallituksen varapuheenjohtajaksi valittiin Raimo Mäkilä. Hallituksen jäsen Esa Lager on ilmoittanut, ettei ole enää k...

 PRESS RELEASE

Ilkka-konsernin osavuosikatsaus 1.1.-31.3.2025: Liikevaihto kasvoi ja ...

Ilkka-konsernin osavuosikatsaus 1.1.-31.3.2025: Liikevaihto kasvoi ja oikaistu oman toiminnan liikevoitto jäi vertailukauden tasolle Ilkka Oyj                Osavuosikatsaus 5.5.2025, klo 13.00ILKKA-KONSERNIN OSAVUOSIKATSAUS 1.1.-31.3.2025: Liikevaihto kasvoi ja oikaistu oman toiminnan liikevoitto jäi vertailukauden tasolleTAMMI-MAALISKUU 2025- Liikevaihto 9 416 tuhatta euroa (7 776 tuhatta euroa)- Oikaistu oman toiminnan liikevoitto -226 tuhatta euroa (-204 tuhatta euroa), -2,4 prosenttia (-2,6 %) liikevaihdosta- Liikevoitto -1 398 tuhatta euroa (-680 tuhatta euroa), -14,9 prosenttia (-8,7...

 PRESS RELEASE

Muutos Ilkan hallintoneuvostossa

Muutos Ilkan hallintoneuvostossa Ilkka Oyj                         Pörssitiedote 2.5.2025, klo 11.15 MUUTOS ILKAN HALLINTONEUVOSTOSSAMinna Sillanpää on ilmoittanut omasta pyynnöstään eroavansa Ilkka Oyj:n hallintoneuvostosta 2.5.2025 lähtien.Yhtiöjärjestyksen mukaisesti Ilkka Oyj:n hallintoneuvostoon kuuluu vähintään viisitoista (15) ja enintään kaksikymmentäviisi (25) jäsentä. Sillanpään eron jälkeen jäseniä on 18.ILKKA OYJOlli PirhonentoimitusjohtajaLisätietoja:Toimitusjohtaja Olli Pirhonen, Ilkka Oyjpuh. 040 766 5418JAKELUNasdaq HelsinkiKeskeiset tiedotusvälineetIlkka lyhyestiIlkan liik...

 PRESS RELEASE

Muutos Ilkan johtoryhmässä

Muutos Ilkan johtoryhmässä Ilkka Oyj                         Pörssitiedote 30.4.2025, klo 11.15 MUUTOS ILKAN JOHTORYHMÄSSÄIlkka tiedotti tänään, että Ilkan ja Kalevan 3.4.2025 allekirjoittaman osakevaihtosopimuksen mukainen medialiiketoimintojen yritysjärjestely on toteutunut. Järjestelyssä Ilkka Oyj:n tytäryhtiö I-Mediat Oy on siirtynyt kokonaisuudessaan Kaleva365 Oy:n omistukseen. Ilkka Oyj puolestaan omistaa osakevaihdon seurauksena 35 prosenttia Kaleva365 Oy:stä.Järjestelyn seurauksena Ilkan mediapalveluiden liiketoimintajohtaja Timo Ranta jää pois Ilkka-konsernin johtoryhmästä. ”Halua...

ResearchPool Subscriptions

Get the most out of your insights

Get in touch