Møns Bank udsteder Senior Non-Preferred obligationer
Møns Bank har indgået aftale om udstedelse af ikke-foranstillet seniorgæld (Senior Non-preferred) beløbende til DKK 35 mio. (ISIN: DK0030551593).
Obligationerne har en løbetid på 7 år med mulighed for førtidig indfrielse efter 4 år, betinget af Finanstilsynets tilladelse hertil.
Obligationerne forrentes med en variabel kuponrente på CIBOR6 med tillæg af et kreditspænd på 275 bps.
Obligationerne udstedes med valør den 18. juni 2025. Nykredit Bank A/S har været arrangør og lead manager af udstedelsen.
Samtidig med denne udstedelse har Møns Bank, på basis af tilladelse hertil fra Finanstilsynet, besluttet at foretage indfrielse af obligationer med status af Senior Non-preferred, beløbende til DKK 35 mio. (ISIN: DK0030490008).
Obligationerne, der er udstedt med valør den 18. juni 2021, og har en løbetid på 5 år med mulighed for førtidig indfrielse efter 4 år, indfries således den 18. juni 2025.
Nævnte transaktioner sker i overensstemmelse med bankens kapitalplaner, og som led i bankens løbende optimering af sammensætningen af bankens nedskrivningsegnede passiver.
Venlig hilsen
MØNS BANK A/S
Per Sjørup Christiansen Rasmus Svane
Bankdirektør Økonomidirektør
Vedhæftet fil
