RILBA Ringkjoebing Landbobank A/S

Ordinær generalforsamling Ringkjøbing Landbobank A/S

Ordinær generalforsamling Ringkjøbing Landbobank A/S

Nasdaq Copenhagen

London Stock Exchange

Euronext Dublin

Øvrige interessenter

Dato        01.02.2023

Ordinær generalforsamling i Ringkjøbing Landbobank A/S



Der afholdes ordinær generalforsamling onsdag, den 1. marts 2023, kl. 17.00 i ROFI-Centret, Kirkevej 26, Rindum, 6950 Ringkøbing.

Dagsorden i henhold til vedtægterne



1. Valg af dirigent

Bestyrelsen foreslår advokat Allan Østergaard Sørensen som dirigent.



2. Bestyrelsens beretning om bankens virksomhed i det forløbne år

Bestyrelsen foreslår, at bestyrelsens beretning tages til efterretning.



3. Fremlæggelse af årsrapporten til godkendelse

Bestyrelsen foreslår, at årsrapporten godkendes.

Der henvises endvidere til den offentliggjorte årsrapport for 2022.



4. Beslutning om anvendelse af overskud eller dækning af tab i henhold til den godkendte årsrapport

Bestyrelsen foreslår, at resultatdisponeringen godkendes.

Der henvises endvidere til den offentliggjorte årsrapport for 2022.



5. Vejledende afstemning om vederlagsrapport

Bestyrelsen foreslår, at vederlagsrapporten godkendes.

Der henvises endvidere til den offentliggjorte vederlagsrapport for 2022.



5.a. Lønpolitik

Bestyrelsen foreslår, at lønpolitikken godkendes.

Der henvises endvidere til de fuldstændige forslag.



6. Valg af medlemmer til repræsentantskabet

Efter tur afgår: Per Lykkegaard Christensen, Ole Kirkegård Erlandsen, Thomas Sindberg Hansen,     Kim Jacobsen, Kasper Lykke Kjeldsen, Poul Kjær Poulsgaard, Jørgen Kolle Sørensen og     Lasse Svoldgaard Vesterby

Desuden skal Henrik Lintner udtræde af repræsentantskabet grundet vedtægternes aldersbestemmelse. Endelig har Toke Kjær Juul meddelt, at han ønsker at udtræde af repræsentantskabet.

Repræsentantskabet og bestyrelsen foreslår genvalg af:

  • Per Lykkegaard Christensen, gårdejer, Hjallerup, født 1959
  • Ole Kirkegård Erlandsen, slagtermester, Snejbjerg, født 1962
  • Thomas Sindberg Hansen, købmand, Kloster, født 1978
  • Kim Jacobsen, direktør, Aalborg, født 1969
  • Kasper Lykke Kjeldsen, tømmerhandler, Højbjerg, født 1981
  • Poul Kjær Poulsgaard, gårdejer, Madum, født 1974
  • Jørgen Kolle Sørensen, autoforhandler, Hvide Sande, født 1970
  • Lasse Svoldgaard Vesterby, direktør, Ringkøbing, født 1978

Repræsentantskabet og bestyrelsen foreslår nyvalg af:

  • Lotte Littau Kjærgård, direktør, Holstebro, født 1969
  • Christina Ørskov, direktør, Gærum, født 1969

Ved rekrutteringen og opstillingen af kandidater til repræsentantskabet (både genvalg og nyvalg) har repræsentantskabet og bestyrelsen fokuseret på at sikre en mangfoldighed blandt repræsentantskabsmedlemmerne, herunder i relation til erhvervsmæssig erfaring, faglige kvalifikationer og kompetencer, køn, alder, m.v.



7.    Valg af én eller flere revisorer

I overensstemmelse med revisionsudvalgets indstilling foreslår repræsentantskabet og bestyrelsen genvalg af PricewaterhouseCoopers, Statsautoriseret Revisionspartnerselskab.

Der henvises endvidere til de fuldstændige forslag.



8. Bemyndigelse af bestyrelsen til at lade banken erhverve egne aktier

Bestyrelsen foreslår, at bestyrelsen bemyndiges til - indtil næste ordinære generalforsamling - inden for gældende lovgivning at lade banken erhverve egne aktier inden for en samlet pålydende værdi af i alt 10% af bankens aktiekapital og således, at aktierne kan erhverves til gældende børskurs +/- 10% på erhvervelsestidspunktet.

Der henvises endvidere til de fuldstændige forslag.



9. Eventuelle forslag fra bestyrelse, repræsentantskab eller aktionærer



9.a.    Forslag til vedtægtsændringer

Repræsentantskabet og bestyrelsen foreslår følgende vedtægtsændringer:



§§ 2a - 2b:

Det foreslås at bemyndigelsen både i § 2a og § 2b forlænges frem til den 28. februar 2028.

Såfremt forslaget godkendes, ændres §§ 2a og 2b i bankens vedtægter til følgende ordlyd:



§ 2a.:

Generalforsamlingen har besluttet at bemyndige bestyrelsen til at forhøje selskabskapitalen ad én eller flere gange med indtil nom. 5.675.933 kr. med fortegningsret for bankens eksisterende aktionærer. En kapitalforhøjelse skal ske ved kontant indbetaling, der skal ske fuldt ud. En kapitalforhøjelse kan ske til under markedskurs. Bemyndigelsen er gældende indtil den 28. februar 2028.



§ 2b.:

Generalforsamlingen har besluttet at bemyndige bestyrelsen til at forhøje selskabskapitalen ad én eller flere gange med indtil nom. 2.837.966 kr. uden fortegningsret for bankens eksisterende aktionærer. En kapitalforhøjelse kan ske såvel ved kontant indbetaling som ved indskud af en bestående virksomhed eller bestemte formueværdier, der modsvarer de udstedte aktiers værdi, og den skal indbetales fuldt ud. En kapitalforhøjelse skal ske til markedskurs, der fastsættes af bestyrelsen. Bemyndigelsen er gældende indtil den 28. februar 2028.

Forslaget begrundes med, at bestyrelsen ønsker at sikre en fortsat fleksibilitet vedrørende bemyndigelserne til bestyrelsen.



§ 5, nyt 2. afsnit:

Det foreslås at mulighed for afholdelse af elektronisk generalforsamling - enten fuldstændigt eller delvist - indarbejdes i bankens vedtægter.

Såfremt forslaget godkendes, indsættes der i § 5, 2. afsnit følgende nye ordlyd:

”Bestyrelsen kan beslutte, at en generalforsamling afholdes enten fuldstændigt eller delvist elektronisk, såfremt bestyrelsen anser det for hensigtsmæssigt, og såfremt generalforsamlingen kan afvikles på betryggende vis og at lovgivningens øvrige krav til en delvist elektronisk eller fuldstændigt elektronisk generalforsamling opfyldes. I tilfælde af elektronisk generalforsamling kan aktionærerne deltage, ytre sig samt stemme på generalforsamlingen via elektroniske løsninger. Detaljerede oplysninger vedrørende tilmelding og procedurer for elektronisk deltagelse vil gøres tilgængelige på bankens hjemmeside og i indkaldelsen til den pågældende generalforsamling.”

og det nuværende 2. afsnit bliver til et nyt 3. afsnit.

Forslaget begrundes med, at bestyrelsen ønsker, at vedtægterne indeholder en mulighed for fremover at afholde elektroniske generalforsamlinger. Det er bestyrelsens hensigt alene at udnytte bemyndigelsen i tilfælde, hvor bestyrelsen finder det nødvendigt og hensigtsmæssigt. Fysisk fremmøde vil fortsat være bestyrelsens foretrukne afholdelsesform for generalforsamlinger.



§ 15, 1. afsnit:

Det foreslås, at antallet af bestyrelsesmedlemmer, der vælges af repræsentantskabet, kan udgøre op til 10.

Såfremt forslaget godkendes, ændres § 15, 1. afsnit til følgende ordlyd:

”Bestyrelsen består af mindst 6 og højst 10 medlemmer, der vælges af repræsentantskabet.”

Forslaget begrundes med, at banken har ønsket at styrke bestyrelsens kompetencer, og repræsentantskabet har i den forbindelse dags dato indvalgt Lene Weldum som nyt bestyrelsesmedlem med virkning fra den 1. marts 2023 under forudsætning af generalforsamlingens godkendelse af vedtægtsændringen.

De foreslåede vedtægtsændringer fremgår ligeledes af de fuldstændige forslag, som der henvises til og som er tilgængelige på bankens hjemmeside,



9.b. Forslag om nedsættelse af bankens selskabskapital med nominelt 888.327 kr. ved annullering af egne aktier

Bestyrelsen foreslår, at bankens selskabskapital nedsættes fra nominelt 28.379.666 kr. til nominelt 27.491.339 kr. ved annullering af 888.327 stk. aktier á nominelt 1 kr. fra bankens beholdning af egne aktier til en nominel værdi af 888.327 kr.

Det oplyses i overensstemmelse med selskabslovens § 188, stk. 1, at formålet med nedsættelsen af bankens selskabskapital er udbetaling til aktionærer, idet nedsættelsesbeløbet er anvendt til udbetaling til aktionærer som vederlag for aktier erhvervet af banken i henhold til tidligere generalforsamlingsbemyndigelse til bestyrelsen.

Som følge heraf nedsættes selskabskapitalen med nominelt 888.327 kr., og bankens beholdning af egne aktier nedsættes med 888.327 stk. aktier á nominelt 1 kr. Det oplyses i overensstemmelse med selskabslovens § 188, stk. 2, at de pågældende aktier er erhvervet for et samlet beløb på 737.941.595 kr., hvilket betyder, at der ud over den nominelle kapitalnedsættelse er udbetalt 737.053.268 kr. til aktionærer.

Bestyrelsens forslag om nedsættelse af selskabskapitalen er stillet med henblik på at fastholde fleksibilitet i bankens kapitalstruktur.

Såfremt forslaget vedtages sker der følgende ændringer af vedtægternes § 2, § 2a, § 2b og § 2c:

§2: Beløbet på ” 28.379.666” ændres til ”27.491.339”, § 2a: Beløbet på ” 5.675.933” ændres til ”5.498.267”, § 2b: Beløbet på ” 2.837.966” ændres til ”2.749.133” og § 2c: Beløbet på ” 5.675.933” ændres til ”5.498.267”.



9.c. Forslag om bemyndigelse til bestyrelsen eller den bestyrelsen måtte sætte i sit sted

Bestyrelsen foreslår, at bestyrelsen eller den, som bestyrelsen måtte sætte i sit sted, bemyndiges til at anmelde de på generalforsamlingen vedtagne beslutninger til registrering samt til at foretage sådanne ændringer i de til Erhvervsstyrelsen indleverede dokumenter, som Erhvervsstyrelsen måtte kræve eller finde hensigtsmæssige i forbindelse med registrering af de på generalforsamlingen vedtagne beslutninger.



Vedtagelseskrav

Forslagene under dagsordenspunkterne 9.a og 9.b kræver vedtagelse med mindst 2/3 af såvel de afgivne stemmer som af den på generalforsamlingen repræsenterede stemmeberettigede aktiekapital. Øvrige forslag kan vedtages med simpelt stemmeflertal, dog er dagsordenens punkt 5 en vejledende afstemning.



Aktiekapitalens størrelse og aktionærernes stemmeret samt registreringsdato - ret til at deltage og stemme på generalforsamlingen

Vedrørende aktiekapitalens størrelse og aktionærernes stemmeret oplyses, at aktiekapitalen er på nominelt 28.379.666 kr. fordelt på 28.379.666 stk. aktier à nominelt 1 kr.

Hver aktie på nom. 1 kr. giver 1 stemme, når aktien er noteret i selskabets ejerbog, eller når aktionæren har anmeldt og dokumenteret sin ret. En aktionær kan dog maksimalt afgive 3.000 stemmer.

Møde- og stemmeret på generalforsamlingen tilkommer alene aktionærer, der på registreringsdatoen, onsdag, den 22. februar 2023, kl. 23.59, er noteret som aktionærer i ejerbogen eller på dette tidspunkt har rettet henvendelse til banken med henblik på indførsel i ejerbogen, og denne henvendelse er modtaget af banken.



Tilmelding, spørgsmål og adgangskort

Tilmelding til generalforsamlingen kan ske

  • elektronisk via InvestorPortalen på Ringkjøbing Landbobanks hjemmeside, , eller via Euronext Securities hjemmeside, /agm, eller
  • ved henvendelse til Euronext Securities, pr. telefon 43 58 88 66 eller pr. e-mail til

eller

  • ved henvendelse i en af bankens afdelinger.



Tilmelding til generalforsamlingen skal i henhold til bankens vedtægter være foretaget senest fredag, den 24. februar 2023, kl. 23.59. Efter det nævnte tidspunkt kan der ikke bestilles adgangskort til generalforsamlingen.

Aktionærer eller fuldmægtige kan ledsages af en rådgiver, forudsat at der rettidigt er anmeldt deltagelse for rådgiveren.

Aktionærer kan skriftligt stille spørgsmål til dagsordenens punkter eller til bankens stilling i øvrigt til besvarelse på generalforsamlingen. Spørgsmål kan rettes enten pr. brev til Ringkjøbing Landbobank A/S, att.: Direktionen, Torvet 1, 6950 Ringkøbing eller pr. mail til .



Afgivelse af stemmer

Aktionærerne kan deltage og stemme personligt eller ved en fuldmægtig på generalforsamlingen. Der er også mulighed for at brevstemme inden generalforsamlingen.

Aktionærer kan senest fredag, den 24. februar 2023, kl. 23.59 afgive fuldmagt til bankens bestyrelse eller til tredjemand. Fuldmagten kan enten afgives elektronisk på InvestorPortalen hos Euronext Securities, via bankens hjemmeside, , eller skriftligt ved brug af fuldmagtsblanketten, der kan rekvireres i en af bankens afdelinger.

Såfremt den skriftlige fuldmagt ønskes anvendt, skal den udfyldte og underskrevne fuldmagt være banken i hænde inden ovennævnte frists udløb, dvs. fredag, den 24. februar 2023, kl. 23.59.

Fuldmagten kan enten sendes pr. post til Ringkjøbing Landbobank A/S, att.: Regnskabsafdelingen, Torvet 1, 6950 Ringkøbing, pr. mail til eller pr. fax på 7624 4913.

Aktionærer har desuden mulighed for at afgive brevstemme forud for generalforsamlingens afholdelse.

Afgivelse af brevstemme kan enten ske elektronisk på InvestorPortalen hos Euronext Securities, via bankens hjemmeside, , eller ved brug af en skriftlig brevstemmeblanket, der kan rekvireres i en af bankens afdelinger.

Såfremt en skriftlig brevstemme ønskes afgivet, skal den afgivne brevstemme returneres pr. post til Ringkjøbing Landbobank A/S, att.: Regnskabsafdelingen, Torvet 1, 6950 Ringkøbing, pr. mail til eller pr. fax på 7624 4913.

Elektronisk brevstemme skal være afgivet senest tirsdag, den 28. februar 2023, kl. 10.00, på hvilket tidspunkt en skriftlig brevstemme også skal være banken i hænde.



Udøvelse af finansielle rettigheder

Ringkjøbing Landbobanks aktionærer kan vælge Ringkjøbing Landbobank A/S som kontoførende institut med henblik på at få udøvet de finansielle rettigheder gennem Ringkjøbing Landbobank A/S.



Yderligere oplysninger

Årsrapporten, dagsorden og de fuldstændige forslag med de foreslåede vedtægtsændringer, vederlagsrapport, øvrige dokumenter i henhold til selskabslovens § 99, stk. 1, oplysninger om indsamling og behandling af persondata i forbindelse med den ordinære generalforsamling vil blive offentliggjort på bankens hjemmeside, , og fremlagt til eftersyn for aktionærerne onsdag, den 1. februar 2023.



Optagelse og webcast

Generalforsamlingen vil blive optaget, og optagelsen vil efterfølgende blive uploaded på bankens hjemmeside, .

Endvidere vil generalforsamlingen blive webcastet via bankens hjemmeside, , og kan ses af alle. Det vil ikke være muligt at stille spørgsmål eller stemme via webcasten.



Personoplysninger

For nærmere information om hvordan banken behandler personoplysninger i forbindelse med generalforsamlinger, henvises til Ringkjøbing Landbobanks politik for behandling af persondata for aktionærer m.fl., der er tilgængelig på bankens hjemmeside, .



Med venlig hilsen

Ringkjøbing Landbobank

På bestyrelsens vegne

Martin Krogh Pedersen

Bestyrelsesformand

Vedhæftet fil



EN
01/02/2023

Underlying

To request access to management, click here to engage with our
partner Phoenix-IR's CorporateAccessNetwork.com

Reports on Ringkjoebing Landbobank A/S

 PRESS RELEASE

Aktietilbagekøbsprogram - uge 32

Aktietilbagekøbsprogram - uge 32 Nasdaq CopenhagenEuronext DublinLondon Stock ExchangeFinanstilsynetØvrige interessenter Dato        11. august 2025 Aktietilbagekøbsprogram - uge 32 Aktietilbagekøbsprogrammet løber i perioden fra og med den 2. juni 2025 og til og med den 30. januar 2026, jf. selskabsmeddelelse af 2. juni 2025. I perioden vil banken tilbagekøbe egne aktier for op til maksimalt 1.000 mio. kroner, dog vil der maksimalt kunne erhverves 1.600.000 stk. aktier under aktietilbagekøbsprogrammet. Programmet gennemføres i henhold til EU-Kommissionens forordning nr. 596/2014 af 16...

 PRESS RELEASE

Share buyback programme - week 32

Share buyback programme - week 32 Nasdaq CopenhagenEuronext DublinLondon Stock ExchangeDanish Financial Supervisory AuthorityOther stakeholders Date        11 August 2025 Share buyback programme - week 32 The share buyback programme runs in the period 2 June 2025 up to and including 30 January 2026, see company announcement of 2 June 2025. During the period the bank will thus buy back its own shares for a total of up to DKK 1,000 million under the programme, but to a maximum of 1,600,000 shares. The programme is implemented in compliance with EU Commission Regulation No. 596/2014 of 16...

ABGSC Financials Research ... (+4)
  • ABGSC Financials Research
  • Fredrik Flørnes Støle
  • Jan Erik Gjerland
  • Simon Brun
ABGSC Financials Research ... (+3)
  • ABGSC Financials Research
  • Fredrik Flørnes Støle
  • Jan Erik Gjerland
 PRESS RELEASE

Ringkjøbing Landbobanks halvårsrapport 2025

Ringkjøbing Landbobanks halvårsrapport 2025 Nasdaq CopenhagenEuronext DublinLondon Stock ExchangeØvrige interessenter 6. august 2025 Ringkjøbing Landbobanks halvårsrapport 2025 Bankens bestyrelse og direktion har i dag godkendt halvårsrapporten 2025. Banken realiserer i årets første halvår et basisresultat på 1.580 mio. kroner og et resultat efter skat på 1.191 mio. kroner. Resultatet efter skat forrenter egenkapitalen med 21% p.a. Basisresultat (mio. kroner)1. halvår 20251. halvår 20242024202320222021Basisindtjening i alt2.0902.0514.0683.8282.8622.433Samlede udgifter og afskrivninge...

ResearchPool Subscriptions

Get the most out of your insights

Get in touch