KH Group: Saurus Oy:lle merkittävä tilaus Puolustusvoimilta
KH Group Oyj
Lehdistötiedote 24.6.2025 klo 10.45
KH Group: Saurus Oy:lle merkittävä tilaus Puolustusvoimilta
Puolustusvoimat hankkii 14 sammutusautoa ja yhden vaahtoauton Scania Suomi Oy:ltä.
Hankittavat autot sisältävät KH Groupin pelastusajoneuvokonserni Nordic Rescue Groupin tytäryhtiö Saurus Oy:n toimittamia varusteita ja varustelua noin 10 miljoonan euron arvosta.
Saatu kauppa on merkittävä ja jatkaa hyvää neljä vuosikymmentä jatkunutta asiakassuhdettamme Puolustusvoimiin. Saurus Oy turvaa tuotteillaan ja toiminnallaan yhteiskuntamme huoltovarmuutta 24/7”, kertoo Nordic Rescue Groupin toimitusjohtaja Juhani Härkönen.
Nordic Rescue Group on Pohjoismaiden johtava pelastusajoneuvojen valmistaja, johon kuuluvat Suomessa toimiva Saurus Oy sekä Ruotsissa toimiva Sala Brand AB. Nordic Rescue Groupin liikevaihto vuonna 2024 oli 44,2 miljoonaa euroa.
KH GROUP OYJ
LISÄTIETOJA:
toimitusjohtaja Ville Nikulainen, puh. 040 045 9343
Nordic Rescue Groupin toimitusjohtaja Juhani Härkönen, puh. 0400 635 132
JAKELU:
Keskeiset tiedotusvälineet
KH Group Oyj on pohjoismainen monialakonserni, jonka liiketoiminta-alueita ovat KH-Koneet, Nordic Rescue Group ja Indoor Group. Olemme johtava rakennus- ja maansiirtokoneiden toimittaja, pelastusajoneuvojen valmistaja sekä huonekalujen ja sisustustuotteiden vähittäiskauppias. Strategiamme tavoitteena on luoda KH-Koneiden liiketoimintaan keskittyvä teollinen konserni. KH Groupin osake on listattu Helsingin pörssiin.
