SINCH SINCH AB

Delårsrapport januari – mars 2023

Delårsrapport januari – mars 2023

Januari - mars 2023

  • Nettoomsättningen ökade med 6 procent till 6 927 MSEK (6 550).
  • Bruttoresultatet ökade med 8 procent till 2 260 MSEK (2 096). 
  • EBITDA ökade med 7 procent till 692 MSEK (648).
  • Justerad EBITDA1 ökade med 10 procent till 834 MSEK (760).
  • Kvartalets resultat efter skatt uppgick till -78 MSEK (88).
  • Resultat per aktie före utspädning uppgick till -0,09 SEK (0,11) och efter utspädning till -0,09 SEK (0,11).
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 212 MSEK (140).

”Våra övergripande prioriteringar ligger fast med fortsatt fokus på kostnadskontroll, kassaflöde och tillväxt.”

                                                – Laurinda Pang, VD

Viktiga händelser under kvartalet

  • Den 12 januari 2023 förlängdes kreditfaciliteter om 6 500 MSEK och 110 MUSD med ett år. Nytt förfall är i februari 2026.
  • Den 9 mars meddelade Sinch att bolaget genomför en för att accelerera integrationen av bolagets produkterbjudande och försäljningsorganisation. Verksamheten som bedrivs i segmenten Meddelandetjänster och E-post samordnas och bildar en ny produktenhet för CPaaS samt två marknadsenheter, en för Nordamerika och en Internationell.
  • Den 23 mars lanserade Sinch ”” som gör det möjligt för tjänsteleverantörer och andra samarbetspartners att erbjuda telefonitjänster via Microsoft Teams.

Viktiga händelser efter kvartalets slut

  • Den 12 april informerade Sinch om sitt kring kommunikationstjänster för kunder med höga krav på säkerhet, integritet och leveranskvalitet.  
  • tillträdde som ny vd den 17 april.
  • 2022 års på bolagets hemsida den 21 april.

1) Justerad EBITDA redovisas i syfte att tydliggöra utvecklingen i den underliggande verksamheten. Se Not 2.

Inbjudan till webbsändning och telefonkonferens

Sinch presenterar delårsrapporten i en webbsändning och telefonkonferens klockan 14:00 CEST torsdagen den 27 april 2023. Följ presentationen på investors.sinch.com/webcast eller ring in och registrera dig ett par minuter i förväg.

Sverige:

Storbritannien: 4

USA:

Accesskod: 512 3709#

För mer information, vänligen kontakta

Ola Elmeland

Investor Relations

9

Thomas Heath

Chief Strategy Officer & Head of Investor Relations

5

Roshan Saldanha

Chief Financial Officer 

 

  

Om Sinch

Sinch hjälper företag att kommunicera med sina kunder genom molnbaserade tjänster för kundkommunikation. Mer än 150 000 kunder, däribland många av världens största techbolag, använder Sinchs Customer Communications Cloud och Sinchs säkra och tillförlitliga supernät för meddelanden, röstsamtal och e-post. Sinch har vuxit med lönsamhet sedan bolaget grundandes 2008. Huvudkontoret finns i Stockholm, Sverige, och aktien handlas på NASDAQ Stockholm: XSTO:SINCH. Besök oss på .

Observera: Informationen i denna delårsrapport är sådan som Sinch AB (publ) ska offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruks­förordning. Informationen lämnades för offentliggörande, av ovan nämnda kontaktperson, den 27 april 2023 klockan 07:30 CEST.

Denna rapport är publicerad på svenska och engelska. Vid eventuella skillnader mellan den engelska versionen och den svenska originaltexten ska den svenska versionen gälla. Denna rapport har inte granskats av bolagets revisorer.



 

Bilaga



EN
27/04/2023

Underlying

To request access to management, click here to engage with our
partner Phoenix-IR's CorporateAccessNetwork.com

Reports on SINCH AB

ABGSC IT Research ... (+3)
  • ABGSC IT Research
  • Daniel Thorsson
  • Simon Granath
ABGSC IT Research ... (+3)
  • ABGSC IT Research
  • Daniel Thorsson
  • Simon Granath
ABGSC IT Research ... (+3)
  • ABGSC IT Research
  • Daniel Thorsson
  • Simon Granath
ABGSC IT Research ... (+3)
  • ABGSC IT Research
  • Daniel Thorsson
  • Simon Granath
ABGSC IT Research ... (+3)
  • ABGSC IT Research
  • Daniel Thorsson
  • Simon Granath

ResearchPool Subscriptions

Get the most out of your insights

Get in touch