ILK1S Ilkka-Yhtyma Oyj Series 1

Kutsu Ilkka Oyj:n varsinaiseen yhtiökokoukseen

Kutsu Ilkka Oyj:n varsinaiseen yhtiökokoukseen

Ilkka Oyj                Pörssitiedote 24.3.2025, klo 16.55



KUTSU ILKKA OYJ:N VARSINAISEEN YHTIÖKOKOUKSEEN



Ilkka Oyj:n osakkeenomistajat kutsutaan varsinaiseen yhtiökokoukseen, joka pidetään torstaina 24.4.2025 klo 15.00 Seinäjoki Areenassa, osoitteessa Kirkkokatu 23, 60220 Seinäjoki. Kokoukseen ilmoittautuneiden vastaanottaminen, äänestyslippujen jakaminen ja kahvitarjoilu alkavat kokouspaikalla klo 13.30.



Yhtiökokousta on mahdollista seurata verkkolähetyksen välityksellä. Verkkolähetyksen välityksellä ei ole mahdollista esittää kysymyksiä, tehdä vastaehdotuksia, käyttää muita puheenvuoroja tai äänestää, eikä verkkolähetyksen seuraamista pidetä yhtiökokoukseen osallistumisena tai osakkeenomistajien oikeuksien käyttämisenä. Linkki verkkolähetykseen löytyy internetsivuilta



A. Yhtiökokouksessa käsiteltävät asiat



Yhtiökokouksessa käsitellään seuraavat asiat:



1. Kokouksen avaaminen



2. Kokouksen järjestäytyminen



3. Pöytäkirjantarkastajien ja ääntenlaskun valvojien valitseminen



4. Kokouksen laillisuuden toteaminen



5. Läsnä olevien toteaminen ja ääniluettelon vahvistaminen



6. Vuoden 2024 tilinpäätöksen, toimintakertomuksen ja tilintarkastuskertomuksen sekä hallintoneuvoston lausunnon esittäminen



- Toimitusjohtajan katsaus



Tilinpäätös, toimintakertomus ja tilintarkastuskertomus ovat 28.3.2025 alkaen saatavilla yhtiön internetsivuilla > Sijoittajille > Hallinto > Yhtiökokous.



7. Tilinpäätöksen vahvistaminen



8. Taseen osoittaman voiton käyttäminen ja osingonjaosta päättäminen

Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että vuodelta 2024 vahvistettavan taseen perusteella maksetaan osinkoa yhteensä 0,22 euroa osakkeelta.



Osinko maksetaan osakkeenomistajalle, joka osingonjaon täsmäytyspäivänä 28.4.2025 on merkittynä Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön omistajaluetteloon. Hallitus ehdottaa, että osinko maksetaan 6.5.2025.



9. Vastuuvapaudesta päättäminen hallintoneuvoston ja hallituksen jäsenille sekä toimitusjohtajalle tilikaudelta 1.1.–31.12.2024



10. Toimielinten palkitsemisraportin käsittely

Yhtiön toimielinten palkitsemisraportti on 28.3.2025 alkaen saatavilla yhtiön internetsivuilla  > Sijoittajille > Hallinto > Yhtiökokous. Yhtiökokouksen päätös palkitsemisraportin hyväksymisestä on neuvoa-antava.



11. Hallintoneuvoston jäsenten ja puheenjohtajan palkkioista päättäminen

Palkitsemis- ja nimitysvaliokunta ehdottaa yhtiökokoukselle, että hallintoneuvoston puheenjohtajan ja jäsenten palkkiot pidetään ennallaan: hallintoneuvoston puheenjohtajalle maksetaan palkkiona 1 500 euroa kuukaudessa ja kokouspalkkiona 400 euroa kokoukselta ja jäsenille 400 euroa kokoukselta. Hallintoneuvoston jäsenten matkakulut ehdotetaan korvattavaksi Verohallinnon vahvistaman kulloisenkin matkakorvausperusteen enimmäismäärän mukaisena.



12. Hallintoneuvoston jäsenten lukumäärästä päättäminen

Palkitsemis- ja nimitysvaliokunta ehdottaa, että hallintoneuvoston jäsenmääräksi vahvistetaan

yhdeksäntoista (19) jäsentä.



13. Hallintoneuvoston jäsenten valitseminen

Palkitsemis- ja nimitysvaliokunta ehdottaa yhtiökokoukselle, että hallintoneuvoston erovuoroisista jäsenistä Janne Järvi-Laturi, Petri Latva-Rasku ja Marja Vettenranta valitaan uudelleen seuraavalle nelivuotiskaudelle hallintoneuvoston jäseniksi.



Lisäksi palkitsemis- ja nimitysvaliokunta ehdottaa yhtiökokoukselle, että henkilöstön valitsemat edustajat Filip Ekman Leadventure Oy:stä (Profinder) ja Joni-Henri Ruohonen Ilkka Oyj:stä valitaan hallintoneuvoston jäseniksi seuraavalle nelivuotiskaudelle henkilöstön erovuoroisten edustajien Oili Airaksinen-Rajalan ja Taavi Horilan tilalle.



14. Tilintarkastajan palkkiosta päättäminen

Hallitus ehdottaa, että tilintarkastajan palkkio maksetaan yhtiön hyväksymän laskun mukaan.



15. Tilintarkastajan valitseminen

Hallitus ehdottaa palkitsemis- ja nimitysvaliokunnan suosituksen mukaisesti yhtiökokoukselle, että yhtiön varsinaiseksi tilintarkastajaksi valitaan tilintarkastusyhteisö KPMG Oy Ab. Tilintarkastusyhteisön ilmoituksen mukaisesti päävastuullisena tilintarkastajana toimisi KHT Lotta Nurminen.



Palkitsemis- ja nimitysvaliokunnan suositus on vapaa kolmannen osapuolen vaikutuksesta, eikä palkitsemis- ja nimitysvaliokunnalta ole edellytetty tilintarkastusasetuksen 16 artiklan 6 kohdassa tarkoitetun lausekkeen kaltaisen lausekkeen noudattamista, joka rajoittaisi yhtiökokouksen vapaata päätöksentekoa tilintarkastajan valinnasta.



16. Kestävyysraportoinnin varmentajan palkkiosta päättäminen

Hallitus ehdottaa, että kestävyysraportoinnin varmentajan palkkio maksetaan yhtiön hyväksymän laskun mukaan, mikäli kestävyysraportoinnin varmennusta toteutetaan.



17. Kestävyysraportoinnin varmentajan valitseminen

Hallitus ehdottaa palkitsemis- ja nimitysvaliokunnan suosituksen mukaisesti yhtiökokoukselle, että yhtiön kestävyysraportoinnin varmentajaksi valitaan kestävyystarkastusyhteisö KPMG Oy Ab, joka toimii yhtiön kestävyysraportoinnin varmentajana edellyttäen, että yhtiö on soveltuvan lainsäädännön mukaisesti velvollinen laatimaan varmennetun kestävyysraportin tilikaudelta 2025. Mikäli yhtiöllä ei ole lakisääteistä velvollisuutta laatia varmennettua kestävyysraporttia tilikaudelta 2025, valtuutetaan hallitus päättämään kestävyysraportoinnin ja sen varmentamisen toteutuksesta tai toteuttamatta jättämisestä. KPMG Oy Ab on ilmoittanut, että päävastuullisena kestävyysraportointitarkastajana toimisi kestävyysraportointitarkastaja (KRT) Lotta Nurminen.



18. Hallituksen valtuuttaminen päättämään omien osakkeiden hankkimisesta

Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että yhtiökokous valtuuttaa hallituksen päättämään enintään 1 000 000 yhtiön II-sarjan osakkeen hankkimisesta yhdessä tai useammassa erässä. Ehdotettu valtuutuksen enimmäismäärä on noin 4,7 % yhtiön II-sarjan osakkeista ja yhteensä noin 3,9 % yhtiön kaikista rekisteröidyistä osakkeista tämän kutsun päivämääränä.



Osakkeet hankitaan yhtiön vapaalla omalla pääomalla säännellyllä markkinalla Nasdaq Helsinki Oy:n järjestämässä kaupankäynnissä sen sääntöjen ja ohjeiden mukaisesti, minkä vuoksi hankinta tapahtuu suunnatusti eli muuten kuin osakkeenomistajien omistamien osakkeiden suhteessa. Osakkeiden hankkimisesta maksettavan vastikkeen tulee perustua yhtiön osakkeen hintaan säännellyllä markkinalla siten, että hankittavien osakkeiden vähimmäishinta on osakkeen alin säännellyllä markkinalla noteerattu markkinahinta valtuutuksen voimassaoloaikana ja enimmäishinta vastaavasti osakkeen korkein säännellyllä markkinalla noteerattu markkinahinta valtuutuksen voimassaoloaikana.



Osakkeita voidaan hankkia yhtiön kasvustrategian tukemiseksi tai käytettäväksi yhtiön mahdollisissa yritysjärjestelyissä tai muissa järjestelyissä. Lisäksi osakkeita voidaan hankkia yhtiön kannustinjärjestelmien toteuttamiseksi, muutoin edelleen luovutettaviksi tai mitätöitäviksi. Valtuutuksen ehdotetaan olevan voimassa seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen saakka, kuitenkin enintään 30.6.2026 saakka.



19. Hallituksen valtuuttaminen päättämään omien osakkeiden luovuttamisesta

Hallitus ehdottaa, että yhtiökokous valtuuttaa hallituksen päättämään osakeannista omia osakkeita luovuttamalla. Valtuutuksen perusteella voidaan antaa enintään 1 000 000 yhtiön II-sarjan osaketta. Ehdotettu valtuutuksen enimmäismäärä vastaa noin 4,7 % yhtiön II-sarjan osakkeista ja yhteensä noin 3,9 % yhtiön kaikista osakkeista. Hallitus voi valtuutuksen perusteella päättää osakeannista suunnatusti eli osakkeenomistajien etuoikeudesta poiketen. Hallitus voi käyttää valtuutusta yhdessä tai useammassa erässä. Hallitus voi käyttää valtuutusta mahdollisissa yritysjärjestelyissä ja muissa järjestelyissä sekä yhtiön johdon tai avainhenkilöiden kannustinohjelmien toteuttamiseksi.



Valtuutuksen ehdotetaan olevan voimassa seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen saakka, kuitenkin enintään 30.6.2026 saakka.



20. Hallituksen valtuuttaminen päättämään osakeannista ja/tai optio-oikeuksien antamisesta ja/tai muiden erityisten oikeuksien antamisesta ja niiden ehdoista

Hallitus ehdottaa, että yhtiökokous valtuuttaa hallituksen päättämään osakeannista ja/tai optio-oikeuksien antamisesta ja/tai muiden erityisten oikeuksien antamisesta ja niiden ehdoista.



Valtuutuksen nojalla voidaan yhdessä tai useammassa erässä antaa enintään 3.850.000 II-sarjan osaketta tai osakkeisiin oikeuttavia optio- tai muita erityisiä oikeuksia. Ehdotettu valtuutuksen enimmäismäärä vastaa noin 15,1 % yhtiön kaikista osakkeista ja noin 18,1 % II-sarjan osakkeista tämän kutsun päivämääränä.



Valtuutus sisältää oikeuden antaa osakkeita ja/tai optio-oikeuksia ja/tai muita erityisiä oikeuksia osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta poiketen laissa määritellyin edellytyksin sekä oikeuden päättää maksuttomasta osakeannista yhtiölle itselleen.



Hallitus ehdottaa, että valtuutus on voimassa viisi vuotta yhtiökokouksen päätöksestä. Tämä valtuutus kumoaa yhtiökokouksen 10.6.2020 antaman osakeantia ja osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamista koskevan valtuutuksen. Tämä valtuutus ei kumoa muita osakeantivaltuutuksia.



21. Lahjoitusvaltuutus

Hallitus ehdottaa, että yhtiökokous valtuuttaa hallituksen päättämään yhteensä enintään 50 000 euron suuruisesta yhdestä tai useammasta lahjoituksesta yleishyödyllisiin tai niihin rinnastettaviin tarkoituksiin sekä valtuuttaa hallituksen päättämään lahjoitusten saajista, käyttötarkoituksista, lahjoitusten aikataulusta sekä muista lahjoitusten ehdoista.



22. Osakkeenomistajan ehdotus yhtiöjärjestyksen muuttamiseksi

Yhtiö on vastaanottanut osakkeenomistaja Pertti Lehtolalta ehdotuksen yhtiöjärjestyksen muuttamiseksi. Osakkeenomistaja ehdottaa, että yhtiökokous päättäisi muuttaa yhtiöjärjestyksen 7, 8 ja 14 §:ää siten, että yhtiön hallituksen jäsenten valinta siirrettäisiin hallintoneuvostolta varsinaiselle yhtiökokoukselle ja että hallintoneuvoston tehtäväksi annettaisiin hallitusta koskevien ehdotusten laatiminen yhtiökokoukselle.



Osakkeenomistajan ehdotus kokonaisuudessaan, yhtiön tämänhetkinen yhtiöjärjestys sekä hallintoneuvoston lausunto osakkeenomistajan ehdotuksesta ovat nähtävillä yhtiön internetsivuilla osoitteessa > Sijoittajille > Hallinto > Yhtiökokous.



23. Osakkeenomistajien ehdotus ylimääräisen yhtiökokouksen järjestämisestä

Yhtiö on vastaanottanut osakkeenomistajien Keskisuomalainen Oyj:n, Rebl Group Oyj:n, ML Stable Oy:n ja Mikko Laakkosen ehdotuksen, jossa osakkeenomistajat ehdottavat, että yhtiökokous päättäisi ylimääräisen yhtiökokouksen järjestämisestä 30.9.2025 mennessä päättämään yhtiön osakesarjojen yhdistämisestä ja yhtiöjärjestyksen muuttamisesta.



Osakkeenomistajat ehdottavat edelleen, että varsinainen yhtiökokous pyytäisi yhtiön hallitusta valmistelemaan yhtiön osakesarjojen yhdistämistä ja yhtiöjärjestyksen muuttamista koskevan ehdotuksen edellä tarkoitettuun ylimääräiseen yhtiökokoukseen, seuraavin pääasiallisin ehdoin:



- Yhtiön osakesarjat yhdistettäisiin siten, että yhtiön kaikki osakkeet olisi jatkossa noteerattu Nasdaq Helsinki Oy:n päälistalla;

- Yhtiön I-sarjan osakkeenomistajille toteutettaisiin mahdollisesti suunnattu maksuton osakeanti kompensoimaan osakelajien yhdistämisestä aiheutuvaa äänioikeuksien menettämistä; ja

- Yhtiön yhtiöjärjestyksestä poistettaisiin kokonaisuudessaan eri osakelajeja koskeva 2 § sekä I-osakkeisiin sovellettavaa suostumuslauseketta koskeva 3 §.



Osakkeenomistajien ehdotus kokonaisuudessaan ja yhtiön hallintoneuvoston lausunto osakkeenomistajien ehdotuksesta ovat nähtävillä yhtiön internetsivuilla osoitteessa > Sijoittajille > Hallinto > Yhtiökokous.



24. Kokouksen päättäminen



B. Yhtiökokousasiakirjat



Edellä mainitut yhtiökokouksen asialistalla olevat päätösehdotukset ja hallintoneuvoston lausunnot sekä tämä kokouskutsu ovat saatavilla Ilkka Oyj:n internetsivuilla osoitteessa > Sijoittajille > Hallinto > Yhtiökokous. Ilkka Oyj:n tilinpäätös, toimintakertomus ja tilintarkastuskertomus sekä palkitsemisraportti ovat saatavilla mainituilla internetsivuilla 28.3.2025 alkaen. Päätösehdotukset ja muut edellä mainitut asiakirjat ovat myös nähtävillä yhtiökokouksessa.



Yhtiökokouksen pöytäkirja on nähtävillä edellä mainitulla internetsivulla 8.5.2025 alkaen.



C. Ohjeita kokoukseen osallistujille



1. Osakasluetteloon merkitty osakkeenomistaja

Oikeus osallistua yhtiökokoukseen on osakkeenomistajalla, joka on yhtiökokouksen täsmäytyspäivänä 10.4.2025 rekisteröity Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön osakasluetteloon.



2. Ilmoittautuminen

Ilmoittautuminen yhtiökokoukseen alkaa 26.3.2025 klo 10.00. Yhtiön osakasluetteloon merkityn osakkeenomistajan, joka haluaa osallistua yhtiökokoukseen, tulee ilmoittautua viimeistään 17.4.2025 klo 16.00, mihin mennessä ilmoittautumisen on oltava perillä.



Yhtiökokoukseen voi ilmoittautua:



a) yhtiön internetsivujen kautta osoitteessa > Sijoittajille > Hallinto > Yhtiökokous

Sähköisessä ilmoittautumisessa vaaditaan osakkeenomistajan tai hänen lakimääräisen edustajansa tai asiamiehensä vahva tunnistautuminen suomalaisilla pankkitunnuksilla tai mobiilivarmenteella.



b) sähköpostilla tai kirjeitse Ilkka Oyj / Yhtiökokous, PL 60, 60101 Seinäjoki siten, että ilmoittautuminen on vastaanotettu ennen ilmoittautumisajan päättymistä, ja edellyttäen, että yhtiökokoukseen ilmoittautumista varten vaadittavat osakkeenomistajan tiedot on toimitettu.



c) puhelimitse numeroon 050 511 4832 arkipäivisin maanantaista perjantaihin klo 9.00–16.00



Ilmoittautumisen yhteydessä tulee ilmoittaa pyydetyt tiedot, kuten osakkeenomistajan nimi, syntymäaika tai y-tunnus, osoite, puhelinnumero ja sähköpostiosoite sekä mahdollisen avustajan tai asiamiehen nimi ja asiamiehen syntymäaika. Osakkeenomistajien Ilkka Oyj:lle luovuttamia henkilötietoja käytetään vain yhtiökokouksen ja siihen liittyvien tarpeellisten rekisteröintien käsittelyyn.



Osakkeenomistajan, hänen edustajansa tai asiamiehensä tulee kokouspaikalla tarvittaessa pystyä osoittamaan henkilöllisyytensä ja/tai edustusoikeutensa.



3. Hallintarekisteröidyn osakkeen omistaja

Hallintarekisteröityjen osakkeiden omistajalla on oikeus osallistua yhtiökokoukseen niiden osakkeiden nojalla, joiden perusteella hänellä olisi oikeus olla merkittynä Euroclear Finland Oy:n pitämään osakasluetteloon yhtiökokouksen täsmäytyspäivänä 10.4.2025. Osallistuminen edellyttää lisäksi, että osakkeenomistaja on näiden osakkeiden nojalla tilapäisesti merkitty Euroclear Finland Oy:n pitämään osakasluetteloon viimeistään 17.4.2025 klo 10.00 mennessä. Hallintarekisteriin merkittyjen osakkeiden osalta tämä katsotaan ilmoittautumiseksi yhtiökokoukseen. Osakkeenomistuksessa yhtiökokouksen täsmäytyspäivän jälkeen tapahtuneet muutokset eivät vaikuta oikeuteen osallistua yhtiökokoukseen eivätkä osakkeenomistajan äänimäärään.



Hallintarekisteröidyn osakkeen omistajaa kehotetaan pyytämään hyvissä ajoin omaisuudenhoitajaltaan tarvittavat ohjeet koskien tilapäistä rekisteröitymistä osakasluetteloon, valtakirjojen ja äänestysohjeiden antamista ja ilmoittautumista yhtiökokoukseen. Omaisuudenhoitajan tilinhoitajan tulee ilmoittaa hallintarekisteröidyn osakkeen omistaja, joka haluaa osallistua varsinaiseen yhtiökokoukseen, merkittäväksi tilapäisesti yhtiön osakasluetteloon viimeistään edellä mainittuun ajankohtaan mennessä. Lisätietoa asiasta on saatavilla myös yhtiön verkkosivulla osoitteessa > Sijoittajille > Hallinto > Yhtiökokous.



4. Asiamiehen käyttäminen ja valtakirjat

Osakkeenomistaja saa osallistua yhtiökokoukseen ja käyttää siellä oikeuksiaan asiamiehen välityksellä. Osakkeenomistajan asiamiehen on esitettävä päivätty valtakirja, tai hänen on muuten luotettavalla tavalla osoitettava olevansa oikeutettu edustamaan osakkeenomistajaa yhtiökokouksessa. Malli valtakirjaksi on saatavilla yhtiön internetsivulla > Sijoittajille > Hallinto > Yhtiökokous viimeistään 26.3.2025 klo 10.00 ilmoittautumisajan alkaessa.



Mikäli osakkeenomistaja osallistuu yhtiökokoukseen usean asiamiehen välityksellä, jotka edustavat osakkeenomistajaa eri arvopaperitileillä olevilla osakkeilla, on ilmoittautumisen yhteydessä ilmoitettava osakkeet, joiden perusteella kukin asiamies edustaa osakkeenomistajaa.



Mahdolliset valtakirjat pyydetään toimittamaan sähköpostitse osoitteeseen tai postitse osoitteeseen Ilkka Oyj, yhtiökokous, PL 60, 60101 Seinäjoki ennen ilmoittautumisajan päättymistä. Valtakirjojen toimittamisen lisäksi osakkeenomistajan tai tämän asiamiehen tulee huolehtia ilmoittautumisesta yhtiökokoukseen edellä tässä kutsussa kuvatulla tavalla.



Henkilöomistajat voivat valtuuttaa asiamiehen sähköisen ilmoittautumisen yhteydessä.



Yhteisöomistajat voivat perinteisen valtakirjan vaihtoehtona käyttää Suomi.fi- valtuuttamispalvelua asiamiehen valtuuttamista varten. Asiamies nimetään Suomi.fi-palvelussa osoitteessa /valtuudet (valtuutusasia ”Yhtiökokouksessa edustaminen”). Yhtiökokouspalvelussa valtuutetun tulee ilmoittautumisen yhteydessä tunnistautua vahvalla sähköisellä tunnistautumisella, ja sen jälkeen sähköinen valtuutus tarkistetaan automaattisesti. Vahva sähköinen tunnistautuminen tapahtuu pankkitunnuksilla tai mobiilivarmenteella. Lisätietoja sähköisestä valtuuttamisesta on saatavilla osoitteessa /valtuudet.



5. Yhtiökokouksen seuraaminen verkkolähetyksen välityksellä

Osakkeenomistaja, jolla on oikeus osallistua yhtiökokoukseen, voi seurata yhtiökokousta verkkolähetyksen välityksellä. Verkkolähetystä voi seurata yhtiön internetsivulla > Sijoittajille > Hallinto > Yhtiökokous. Verkkolähetyksen välityksellä ei ole mahdollista esittää kysymyksiä, käyttää muita puheenvuoroja tai äänestää, eikä verkkolähetyksen seuraamista pidetä yhtiökokoukseen osallistumisena tai osakkeenomistajien oikeuksien käyttämisenä. Verkkolähetyksen seuraaminen ei tarkoita osakkeenomistajan virallista osallistumista yhtiökokoukseen tai osakkeenomistajan kysely- ja puheoikeuden käyttämistä kokouksessa.



Verkkolähetys sisältää video- ja ääniyhteyden yhtiökokoukseen. Verkkolähetyksen seuraaminen vaatii internetyhteyden lisäksi tietokoneen, älypuhelimen tai tabletin, jossa on äänentoistoa varten kaiuttimet tai kuulokkeet. Verkkolähetyksen seuraamiseen suositellaan käytettäväksi yleisimpiä käytössä olevia selaimia.



Muut ohjeet/tiedot



Kokouskielenä on suomi.



Yhtiökokouksessa läsnä olevalla osakkeenomistajalla on yhtiökokouksessa osakeyhtiölain 5 luvun 25 §:n mukainen kyselyoikeus kokouksessa käsiteltävistä asioista.



Osakkeenomistajan, hänen edustajansa tai asiamiehensä tulee kokouspaikalla tarvittaessa pystyä osoittamaan henkilöllisyytensä ja/tai edustusoikeutensa.



Osakeyhtiölaissa ja arvopaperimarkkinalaissa säädetyt yhtiökokousta koskevat tiedot ovat saatavilla yhtiön internetsivuilla osoitteessa > Sijoittajille > Hallinto > Yhtiökokous.



Osakkeenomistuksessa yhtiökokouksen täsmäytyspäivän jälkeen tapahtuneet muutokset eivät vaikuta oikeuteen osallistua yhtiökokoukseen eivätkä osakkeenomistajan äänimäärään.



Kokouspaikan läheisyydessä pysäköinti on maksullista.



Ilkka Oyj:llä on kokouskutsun päivänä 24.3.2025 yhteensä II-sarjan osakkeita 21 256 257 edustaen 21 256 257 ääntä ja I-sarjan osakkeita 4 194 154 edustaen 83 883 080 ääntä eli yhteensä 25 450 411 osaketta ja 105 139 337 ääntä. Yhtiön ja sen tytäryhteisöjen hallussa on 90 308 yhtiön omaa II-sarjan osakkeita, joilla ei ole äänivaltaa yhtiökokouksessa.



Seinäjoella 24.3.2025



ILKKA OYJ

HALLINTONEUVOSTO





Lisätietoja:

Toimitusjohtaja Olli Pirhonen, Ilkka Oyj

puh. 040 766 5418







JAKELU

Nasdaq Helsinki

Keskeiset tiedotusvälineet







Ilkka lyhyesti

Informaatio yhdistää Ilkan asiakkaita, lukijoita ja liiketoimintoja. Konsernin yhtiöistä Summa Collectiven muodostavat Liana, Evermade, MySome, Myynninmaailma ja Profinder, jotka tuottavat markkinointi-, teknologia- ja datapalveluita. I-Mediat Oy julkaisee maakuntamedia Ilkka-Pohjalaisen lisäksi kaupunki- ja paikallismedioita. Konsernin palveluista vastaa noin 500 markkinoinnin, teknologian ja median osaajaa.







EN
24/03/2025

Underlying

To request access to management, click here to engage with our
partner Phoenix-IR's CorporateAccessNetwork.com

Reports on Ilkka-Yhtyma Oyj Series 1

 PRESS RELEASE

Ilkka Oyj:n vuosikertomus 2024 on julkaistu

Ilkka Oyj:n vuosikertomus 2024 on julkaistu Ilkka Oyj                Pörssitiedote 28.3.2025, klo 10.15ILKKA OYJ:N VUOSIKERTOMUS 2024 ON JULKAISTUIlkka Oyj:n vuosikertomus vuodelta 2024 on julkaistu. Vuosikertomus sisältää tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen, joka sisältää kestävyysraportin, selvityksen hallinto- ja ohjausjärjestelmästä sekä toimielinten palkitsemisraportin.Tilinpäätös julkaistaan myös European Single Electronic Format (ESEF) raportointivaatimusten mukaisena XHTML-tiedostona. ESEF-vaatimusten mukaisesti konsernitilinpäätöksen päälaskelmat ja liitetiedot on merkitty XBRL-m...

 PRESS RELEASE

Ilkka Oyj: Johdon liiketoimet

Ilkka Oyj: Johdon liiketoimet Ilkka Oyj                               Johdon liiketoimet, 26.3.2025, klo 11.00 Ilkka Oyj - Johdon liiketoimet ____________________________________________ Ilmoitusvelvollinen Nimi: Oy Talcom Ab Asema: Hallituksen jäsen/varajäsen (X) Oikeushenkilö (1): Liikkeeseenlaskijassa johtotehtävissä toimiva henkilö Nimi: Claes Tallberg Asema: Hallintoneuvoston jäsen Liikkeeseenlaskija: Ilkka Oyj LEI: 743700KMZL7E8PLI5X73 Ilmoituksen luonne: MUUTOS Viitenumero: 101654/7/10 Muutoksen selostus: Korjaus ____________________________________________ Liiketoimen päivämäär...

 PRESS RELEASE

Kutsu Ilkka Oyj:n varsinaiseen yhtiökokoukseen

Kutsu Ilkka Oyj:n varsinaiseen yhtiökokoukseen Ilkka Oyj                Pörssitiedote 24.3.2025, klo 16.55KUTSU ILKKA OYJ:N VARSINAISEEN YHTIÖKOKOUKSEENIlkka Oyj:n osakkeenomistajat kutsutaan varsinaiseen yhtiökokoukseen, joka pidetään torstaina 24.4.2025 klo 15.00 Seinäjoki Areenassa, osoitteessa Kirkkokatu 23, 60220 Seinäjoki. Kokoukseen ilmoittautuneiden vastaanottaminen, äänestyslippujen jakaminen ja kahvitarjoilu alkavat kokouspaikalla klo 13.30. Yhtiökokousta on mahdollista seurata verkkolähetyksen välityksellä. Verkkolähetyksen välityksellä ei ole mahdollista esittää kysymyksiä, tehd...

 PRESS RELEASE

Ilkka Oyj aloittaa hallintomallia koskevan selvityksen ja hallintoneuv...

Ilkka Oyj aloittaa hallintomallia koskevan selvityksen ja hallintoneuvosto lausuu osakkeenomistajien ehdotuksista varsinaiselle yhtiökokoukselle Ilkka Oyj                Pörssitiedote 24.3.2025, klo 16.50ILKKA OYJ ALOITTAA HALLINTOMALLIA KOSKEVAN SELVITYKSEN JA HALLINTONEUVOSTO LAUSUU OSAKKEENOMISTAJIEN EHDOTUKSISTA VARSINAISELLE YHTIÖKOKOUKSELLEIlkka Oyj:n (”Ilkka” tai ”Yhtiö”) hallintoneuvosto on kokouksessaan 24.3.2025 päättänyt kehottaa hallitusta aloittamaan selvityksen Yhtiön hallintomallin uudistamistarpeista ja antaa lausuntonsa osakkeenomistajien esityksistä varsinaiselle yhtiökoko...

 PRESS RELEASE

Ilkka Oyj:n palkitsemis- ja nimitysvaliokunnan ehdotukset yhtiökokouks...

Ilkka Oyj:n palkitsemis- ja nimitysvaliokunnan ehdotukset yhtiökokoukselle Ilkka Oyj                Pörssitiedote 24.3.2025, klo 16.45ILKKA OYJ:N PALKITSEMIS- JA NIMITYSVALIOKUNNAN EHDOTUKSET YHTIÖKOKOUKSELLEIlkka Oyj:n palkitsemis- ja nimitysvaliokunta ehdottaa varsinaiselle yhtiökokoukselle, joka on suunniteltu pidettäväksi 24.4.2025, että hallintoneuvoston jäsenmääräksi vahvistetaan yhdeksäntoista (19) jäsentä.Palkitsemis- ja nimitysvaliokunta ehdottaa, että hallintoneuvoston erovuoroisista Janne Järvi-Laturi, Petri Latva-Rasku ja Marja Vettenranta valitaan uudelleen seuraavalle nelivuot...

ResearchPool Subscriptions

Get the most out of your insights

Get in touch