ACG1V Aspocomp Group Oyj

Kutsu Aspocomp Group Oyj:n varsinaiseen yhtiökokoukseen

Kutsu Aspocomp Group Oyj:n varsinaiseen yhtiökokoukseen

Aspocomp Group Oyj, Pörssitiedote, 16.3.2023 klo 9.30





Aspocomp Group Oyj:n osakkeenomistajat kutsutaan varsinaiseen yhtiökokoukseen, joka pidetään torstaina 20.4.2023 klo 10.00 alkaen, osoitteessa Keilaranta 1, 1. krs Auditorio, Espoo. Kokoukseen ilmoittautuneiden vastaanottaminen aloitetaan klo 9.30.





A. YHTIÖKOKOUKSESSA KÄSITELTÄVÄT ASIAT



Yhtiökokouksessa käsitellään seuraavat asiat:



1. Kokouksen avaaminen



2. Kokouksen järjestäytyminen



3. Pöytäkirjantarkastajien ja ääntenlaskun valvojien valitseminen



4. Kokouksen laillisuuden toteaminen



5. Läsnä olevien toteaminen ja ääniluettelon vahvistaminen



6. Vuoden 2022 tilinpäätöksen, konsernitilinpäätöksen, toimintakertomuksen ja tilintarkastuskertomuksen esittäminen



- Toimitusjohtajan katsauksen esittäminen



Yhtiön vuosikertomus 2022, joka sisältää tilinpäätöksen, konsernitilinpäätöksen, toimintakertomuksen ja tilintarkastuskertomuksen on saatavilla yhtiön verkkosivuilla osoitteessa /raportit 28.3.2023 alkaen.



7. Tilinpäätöksen ja konsernitilinpäätöksen vahvistaminen



8. Taseen osoittaman voiton käyttäminen ja osingonmaksusta päättäminen



Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että osinkoa maksetaan 0,21 euroa osakkeelta. Osinko maksetaan osakkeenomistajalle, joka on osingonmaksun täsmäytyspäivänä 24.4.2023 merkittynä Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön osakasluetteloon. Hallitus esittää, että osinko maksetaan 2.5.2023.



9. Vastuuvapaudesta päättäminen hallituksen jäsenille ja toimitusjohtajalle



10. Toimielinten palkitsemisraportin 2022 käsittely



Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että se hyväksyisi yhtiön toimielinten palkitsemisraportin 2022. Yhtiökokouksen päätös hyväksyä palkitsemisraportti on neuvoa-antava.



Palkitsemisraportti on saatavilla yhtiön verkkosivuilla osoitteessa /yhtiokokous 16.3.2023 alkaen.



11. Hallituksen jäsenten palkkioista päättäminen



Osakkeenomistajien nimitystoimikunta ehdottaa yhtiökokoukselle, että hallituksen palkkiot pysyvät samana kuin päättyvällä toimikaudella ja että hallituksen jäsenille maksetaan näin ollen palkkioita seuraavasti: hallituksen puheenjohtajalle 30 000 euroa toimikaudelta, varapuheenjohtajalle 20 000 euroa toimikaudelta ja muille jäsenille kullekin 15 000 euroa toimikaudelta. Tämän lisäksi nimitystoimikunta ehdottaa, että puheenjohtajalle maksetaan kokouspalkkiona 1 000 euroa kokoukselta ja muille jäsenille 500 euroa jokaisesta hallituksen ja sen valiokuntien kokouksesta. Lisäksi nimitystoimikunta ehdottaa, että hallituksen jäsenille maksetaan kokouksesta aiheutuneet kohtuulliset matkakustannukset.



12. Hallituksen jäsenten lukumäärästä päättäminen



Osakkeenomistajien nimitystoimikunta ehdottaa yhtiökokoukselle, että hallitukseen valitaan neljä (4) jäsentä.



13. Hallituksen jäsenten valitseminen



Osakkeenomistajien nimitystoimikunta ehdottaa yhtiökokoukselle, että yhtiön hallitukseen valitaan uudelleen nykyiset jäsenet Päivi Marttila, Kaarina Muurinen, Jukka Huuskonen ja Anssi Korhonen. Yhtiöjärjestyksen mukaan hallituksen jäsenten toimikausi päättyy vaalia seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä.



Edellä mainitut ehdokkaat ovat antaneet suostumuksensa valintaan.



Ehdokkaiden henkilötiedot ovat nähtävissä yhtiön verkkosivuilla



Yhtiöjärjestyksen mukaan hallitus valitsee keskuudestaan hallituksen puheenjohtajan. Nimitystoimikunta ehdottaa yhtiökokouksen jälkeen kokoontuvalle hallituksen järjestäytymiskokoukselle, että Päivi Marttila valitaan uudelleen hallituksen puheenjohtajaksi.



Nimitystoimikunta on arvioinut jäsenehdokkaiden riippumattomuutta Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodin riippumattomuuskriteerien pohjalta. Nimitystoimikunnan arvion mukaan kaikki jäsenehdokkaat ovat riippumattomia yhtiön merkittävistä osakkeenomistajista. Lisäksi nimitystoimikunnan arvion mukaan kaikki hallituksen jäsenehdokkaat ovat riippumattomia yhtiöstä.



14. Tilintarkastajan palkkiosta päättäminen



Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että tilintarkastajalle maksetaan palkkio laskun mukaan.



15. Tilintarkastajan valitseminen



Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että yhtiön tilintarkastajaksi valitaan uudelleen tilintarkastusyhteisö PricewaterhouseCoopers Oy. PricewaterhouseCoopers Oy on ilmoittanut, että päävastuullisena tilintarkastajana toimii KHT Tuukka Kiuru. Yhtiöjärjestyksen mukaan tilintarkastajan toimikausi päättyy ensimmäisen vaalia seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä.



16. Hallituksen valtuuttaminen päättämään osakeanneista sekä optioiden ja muiden erityisten oikeuksien antamisesta



Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että hallitus valtuutetaan päättämään yhdessä tai useammassa erässä osakeanneista sekä optio-oikeuksien ja muiden osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:ssä tarkoitettujen osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisista seuraavasti:



Valtuutuksen nojalla annettavien osakkeiden lukumäärä voi olla enintään 684 144 osaketta. Hallitus päättää kaikista osakeantien ja optioiden sekä muiden osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisen ehdoista. Valtuutus koskee sekä uusien osakkeiden antamista että omien osakkeiden luovuttamista. Osakeannit ja optio-oikeuksien sekä muiden osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:ssä tarkoitettujen osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antaminen voivat tapahtua osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta poiketen (suunnattu anti).



Valtuutus kumoaa yhtiökokouksen 26.4.2022 antaman valtuutuksen päättää osakeanneista ja osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta.



Valtuutus on voimassa 30.6.2024 saakka.



17. Yhtiöjärjestyksen muuttaminen



Hallitus ehdottaa, että yhtiöjärjestykseen tehdään lisäys hallituksen mahdollisuudesta päättää yhtiökokouksen järjestämisestä etäkokouksena kokonaan ilman kokouspaikkaa vaihtoehtona tavalliselle yhtiökokoukselle tai hybridikokoukselle. Osakeyhtiölaki edellyttää, että osakkeenomistajat voivat etäkokouksessa käyttää oikeuksiaan täysimääräisesti siten, että näillä on samat oikeudet kuin tavallisessa yhtiökokouksessa, johon osallistutaan kokouspaikalla. Hallituksen ehdotuksen mukaan yhtiöjärjestyksen 9 § kuuluisi muutoksen jälkeen kokonaisuudessaan seuraavasti:



"9 § Yhtiökokous pidetään Helsingissä tai Espoossa. Hallitus voi päättää, että yhtiökokous järjestetään ilman kokouspaikkaa siten, että osakkeenomistajat käyttävät päätösvaltaansa kokouksen aikana täysimääräisesti ja ajantasaisesti tietoliikenneyhteyden ja teknisen apuvälineen avulla (etäkokous).



Osakkeenomistajan on voidakseen käyttää puhe- ja äänestysvaltaansa yhtiökokouksessa ilmoittauduttava kokouskutsussa mainitulla tavalla. Viimeinen ilmoittautumispäivä voi olla aikaisintaan kymmenen päivää ennen kokousta."



18. Kokouksen päättäminen





B. YHTIÖKOKOUSASIAKIRJAT



Edellä mainitut yhtiökokouksen asialistalla olevat osakkeenomistajien nimitystoimikunnan sekä hallituksen päätösehdotukset, tämä kokouskutsu ja yhtiön toimielinten palkitsemisraportti 2022 ovat saatavilla yhtiön Internet-sivuilla osoitteessa /yhtiokokous 16.3.2023 alkaen. Yhtiön vuosikertomus 2022, joka sisältää tilinpäätöksen, konsernitilinpäätöksen, toimintakertomuksen ja tilintarkastuskertomuksen on saatavilla yhtiön verkkosivuilla osoitteessa /raportit 28.3.2023 alkaen. Päätösehdotukset ja muut edellä mainitut asiakirjat ovat myös saatavilla yhtiökokouksessa, ja niistä sekä tästä kokouskutsusta lähetetään pyydettäessä jäljennökset osakkeenomistajille.



Yhtiökokouksen pöytäkirja on saatavilla yhtiön verkkosivuilla osoitteessa /yhtiökokous viimeistään 4.5.2023.





C. OHJEITA KOKOUKSEEN OSALLISTUJILLE



1. Osallistumisoikeus ja ilmoittautuminen



Oikeus osallistua yhtiökokoukseen on osakkeenomistajalla, joka on yhtiökokouksen täsmäytyspäivänä 6.4.2023 rekisteröity Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön osakasluetteloon. Osakkeenomistaja, jonka osakkeet on merkitty hänen henkilökohtaiselle suomalaiselle arvo-osuustililleen, on rekisteröity yhtiön osakasluetteloon.



Yhtiön osakasluetteloon merkityn osakkeenomistajan, joka haluaa osallistua yhtiökokoukseen, tulee ilmoittautua 16.3.2023 – 17.4.2023 välisenä aikana. Ilmoittautumisen tulee olla perillä yhtiössä viimeistään maanantaina 17.4.2023 klo 10.00 mennessä. Yhtiökokoukseen voi ilmoittautua:



a) yhtiön verkkosivuilla Sähköisessä ilmoittautumisessa vaaditaan osakkeenomistajan tai hänen lakimääräisen edustajansa tai asiamiehensä vahva tunnistautuminen suomalaisilla tai ruotsalaisilla pankkitunnuksilla tai mobiilivarmenteella.,

 

b) sähköpostitse osoitteeseen ,



c) puhelimitse numeroon 010 2818 909 arkisin kello 9.00–12.00 ja kello 13.00–16.00,



d) kirjeitse osoitteeseen Innovatics Oy, Yhtiökokous/Aspocomp Group Oyj, Ratamestarinkatu 13 A, 00520 Helsinki.



Ilmoittautumisen yhteydessä tulee ilmoittaa pyydetyt tiedot, kuten osakkeenomistajan nimi, henkilötunnus tai y-tunnus, osoite, puhelinnumero, sähköpostiosoite sekä mahdollisen avustajan tai asiamiehen nimi ja asiamiehen henkilötunnus. Osakkeenomistajien Aspocomp Group Oyj:lle tai Innovatics Oy:lle luovuttamia henkilötietoja käytetään vain yhtiökokouksen ja siihen liittyvien tarpeellisten rekisteröintien käsittelyn yhteydessä.



2. Hallintarekisteröidyn osakkeen omistaja



Hallintarekisteröityjen osakkeiden omistajalla on oikeus osallistua yhtiökokoukseen niiden osakkeiden nojalla, joiden perusteella hänellä olisi oikeus olla merkittynä Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön osakasluetteloon 6.4.2023. Osallistuminen edellyttää lisäksi, että osakkeenomistaja on näiden osakkeiden nojalla tilapäisesti merkitty Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön osakasluetteloon viimeistään 17.4.2023 klo 10.00 mennessä. Hallintarekisteröityjen osakkeiden osalta tämä katsotaan ilmoittautumiseksi yhtiökokoukseen.



Hallintarekisteröidyn osakkeen omistajaa kehotetaan pyytämään hyvissä ajoin omaisuudenhoitajaltaan tarvittavat ohjeet koskien tilapäistä rekisteröitymistä osakasluetteloon, valtakirjojen ja äänestysohjeiden antamista ja ilmoittautumista yhtiökokoukseen. Omaisuudenhoitajan tilinhoitajan tulee ilmoittaa hallintarekisteröidyn osakkeen omistajan, joka haluaa osallistua varsinaiseen yhtiökokoukseen, merkittäväksi tilapäisesti yhtiön osakasluetteloon viimeistään 17.4.2023 klo 10.00 mennessä.



3. Asiamiehen käyttäminen ja valtakirjat



Osakkeenomistaja saa osallistua yhtiökokoukseen ja käyttää siellä oikeuksiaan asiamiehen välityksellä.



Osakkeenomistajan asiamiehen on esitettävä päivätty valtakirja, tai hänen on muuten luotettavalla tavalla osoitettava olevansa oikeutettu edustamaan osakkeenomistajaa yhtiökokouksessa. Mikäli osakkeenomistaja osallistuu yhtiökokoukseen usean asiamiehen välityksellä, jotka edustavat osakkeenomistajaa eri arvopaperitileillä olevilla osakkeilla, on ilmoittautumisen yhteydessä ilmoitettava osakkeet, joiden perusteella kukin asiamies edustaa osakkeenomistajaa.



Mahdolliset valtakirjat pyydetään toimittamaan ensisijaisesti liitetiedostona sähköisen ilmoittautumisen yhteydessä tai vaihtoehtoisesti postitse osoitteeseen Innovatics Oy, Yhtiökokous / Aspocomp Group Oyj, Ratamestarinkatu 13 A, 00520 Helsinki tai sähköpostitse osoitteeseen ennen ilmoittautumisajan päättymistä viimeistään 17.4.2023 klo 10.00 mennessä. Valtakirjojen toimittamisen lisäksi osakkeenomistajan tai tämän asiamiehen tulee huolehtia ilmoittautumisesta yhtiökokoukseen edellä tässä kutsussa kuvatulla tavalla. Yhteisöomistajat voivat perinteisen valtakirjan vaihtoehtona käyttää sähköistä Suomi.fi valtuuttamispalvelua asiamiehen valtuuttamista varten. Asiamies nimetään Suomi.fi-palvelussa osoitteessa /valtuudet (valtuutusasia ”Yhtiökokouksessa edustaminen”). Yhtiökokouspalvelussa valtuutetun tulee ilmoittautumisen yhteydessä tunnistautua vahvalla sähköisellä tunnistautumisella, ja ilmoittautua sen jälkeen edustamansa osakkeenomistajan puolesta. Vahva sähköinen tunnistaminen tapahtuu pankkitunnuksilla tai mobiilivarmenteella. Lisätietoja sähköisestä valtuuttamisesta on saatavilla osoitteessa /valtuudet.



Valtakirjamalli on saatavilla yhtiön verkkosivuilla osoitteessa /yhtiokokous.



4. Muut tiedot



Yhtiökokouksessa läsnä olevalla osakkeenomistajalla on yhtiökokouksessa osakeyhtiölain 5 luvun 25 §:n mukainen kyselyoikeus kokouksessa käsiteltävistä asioista.



Osakkeenomistuksessa yhtiökokouksen täsmäytyspäivän jälkeen tapahtuneet muutokset eivät vaikuta oikeuteen osallistua yhtiökokoukseen eivätkä osakkeenomistajan äänimäärään.



Aspocomp Group Oyj:llä on kokouskutsun päivänä 16.3.2023 yhteensä 6 841 440 osaketta ja ääntä. Yhtiön hallussa ei ole sen omia osakkeita.



Espoossa 16.3.2023



ASPOCOMP GROUP OYJ



HALLITUS





Lisätietoja antaa toimitusjohtaja Mikko Montonen, puh. 040 5011 262, mikko.montonen(at)aspocomp.com.



ASPOCOMP GROUP OYJ



Mikko Montonen

toimitusjohtaja





Aspocomp – Heart of your Technology



Piirilevy kytkee elektronisissa laitteissa komponentit toisiinsa ja toimii niiden asennusalustana. Aspocomp tarjoaa piirilevyteknologian suunnittelu-, testaus- ja logistiikkapalveluja tuotteen koko elinkaaren ajan. Oma valmistus ja laaja kansainvälinen kumppaniverkosto takaavat kustannustehokkuuden ja toimitusten luotettavuuden.



Aspocompin asiakkaita ovat tietoliikennejärjestelmiä ja -laitteita, auto- ja teollisuuselektroniikkaa sekä turvateknologian puolijohdekomponenttien testauksen järjestelmiä suunnittelevat ja valmistavat yritykset. Asiakkaita on ympäri maailman, ja valtaosa Aspocompin liikevaihdosta tulee viennistä.



Aspocompin pääkonttori sijaitsee Espoossa ja tehdas Oulussa, jossa on yksi Suomen merkittävistä teknologiakeskittymistä.





Liite



EN
16/03/2023

Underlying

To request access to management, click here to engage with our
partner Phoenix-IR's CorporateAccessNetwork.com

Reports on Aspocomp Group Oyj

 PRESS RELEASE

Aspocomp will publish its Financial Statement Release 2025 on Wednesda...

Aspocomp will publish its Financial Statement Release 2025 on Wednesday, February 25, 2026 Aspocomp Group Plc, Investor News, February 16, 2026, at 10:30 a.m. Finnish timeAspocomp will publish its Financial Statement Release for the period January 1- December 31, 2025 on Wednesday, February 25, 2025 at around 9:00 a.m. Finnish time.Aspocomp’s CEO Manu Skyttä will present Financial Statement Release 2025 in a webcast on the same day starting at 10:00 a.m. Finnish time. The webcast will be held in Finnish and can be accessed at . Questions are requested to be submitted in writing via the chat...

 PRESS RELEASE

Aspocomp julkaisee vuoden 2025 tilinpäätöstiedotteen keskiviikkona 25....

Aspocomp julkaisee vuoden 2025 tilinpäätöstiedotteen keskiviikkona 25.2.2026 Aspocomp Group Oyj, Sijoittajauutinen, 16.2.2026 klo 10.30Aspocomp Group Oyj julkaisee tilinpäätöstiedotteensa kaudelta 1.1.-31.12.2025 keskiviikkona 25.2.2026 arviolta klo 9.00 Suomen aikaa.Aspocompin toimitusjohtaja Manu Skyttä esittelee tilinpäätöstiedotteen 2025 suomenkielisessä webcast-lähetyksessä tuloksen julkistuspäivänä klo 10.00 alkaen. Lähetystä voi seurata osoitteessa . Kysymykset pyydetään esittämään kirjallisesti webcast-portaalin chat-toiminnallisuuden kautta.Tilaisuuden esitysmateriaali ja webcast-...

 PRESS RELEASE

Aspocomp’s Shareholders’ Nomination Board’s proposals to the Annual Ge...

Aspocomp’s Shareholders’ Nomination Board’s proposals to the Annual General Meeting 2026 Aspocomp Group Plc, Stock Exchange Release, January 28, 2026, at 7:10 p.m. (Finnish time)The Shareholders’ Nomination Board of Aspocomp Group Plc submits the following proposals to the Annual General Meeting, planned to be held on April 29, 2026. The proposals will also be included in the Notice to the Annual General Meeting 2026 to be published at the later date.Number of Board membersThe Shareholder’s Nomination Board proposes to the Annual General Meeting that four members be elected to the Board of ...

 PRESS RELEASE

Aspocompin osakkeenomistajien nimitystoimikunnan ehdotukset varsinaise...

Aspocompin osakkeenomistajien nimitystoimikunnan ehdotukset varsinaiselle yhtiökokoukselle 2026 Aspocomp Group Oyj, Pörssitiedote, 28.1.2026 klo 19.10Aspocomp Group Oyj:n osakkeenomistajien nimitystoimikunta esittää seuraavat ehdotukset varsinaiselle yhtiökokoukselle, joka on suunniteltu pidettäväksi 29.4.2026. Ehdotukset sisällytetään myös myöhemmin julkaistavaan vuoden 2026 yhtiökokouskutsuun.Hallituksen jäsenten lukumääräOsakkeenomistajien nimitystoimikunta ehdottaa yhtiökokoukselle, että hallitukseen valitaan neljä jäsentä. Hallituksen jäsenet Osakkeenomistajien nimitystoimikunta ehdott...

 PRESS RELEASE

Inside information: Preliminary information on Aspocomp’s 2025 net sal...

Inside information: Preliminary information on Aspocomp’s 2025 net sales and operating result Aspocomp Group Plc, Inside Information, January 20, 2026, at 9:00 a.m.Aspocomp Group Plc discloses preliminary information on its financial development in the financial year 2025. Based on preliminary and unaudited information, Aspocomp Group Plc’s 2025 net sales increased by 41% and amounted to EUR 38.8 (27.6) million. Operating result improved by EUR 5.0 million from the previous year and amounted to EUR 1.1 (-4.0) million. Operating result was 2.8% (-14.4%) of net sales. Both net sales and opera...

ResearchPool Subscriptions

Get the most out of your insights

Get in touch