JYSK Jyske Bank A/S

Delårsrapport 1. halvår 2024

Delårsrapport 1. halvår 2024

  • Netto renteindtægter steg 5% til 4.877 mio. kr. (1. halvår 2023: 4.639 mio. kr.)
  • Basisindtægter steg 4% til 6.828 mio. kr. (1. halvår 2023: 6.573 mio. kr.)
  • Basisomkostninger steg 6% til 3.160 mio. kr. (1. halvår 2023: 2.974 mio. kr.)
  • Nedskrivninger på udlån mv. udgjorde en udgift på 95 mio. kr. (1. halvår 2023: 109 mio. kr.)
  • Resultat efter skat steg 5% til 2.623 mio. kr. (1. halvår 2023: 2.488 mio. kr.)
  • Kapitalprocent på 21,9, heraf egentlig kernekapitalprocent på 16,6 (1. halvår 2023: hhv. 20,3 og 16,1)
  • Resultat efter skat forventes at være i den øvre halvdel af det tidligere udmeldte interval på 4,3-5,1 mia. kr. i 2024
  • Organisationsændring og udnævnelse til koncerndirektionen
  • Succesfuld IT-migrering af PFA Bank fra BEC til Bankdata
  • Aktietilbagekøbsprogram på op til 1,5 mia. kr. igangsat den 3. juni 2024.



Sammendrag

”I 1. halvår 2024 steg resultatet 5% som følge af fortsat solid drift og det højere renteniveau. Fremgangen trodsede lav aktivitet på boligmarkedet og betydelig inflationsmodvind. Vi forventer nu at nå den øvre halvdel af resultatforventningerne for 2024, selvom Nationalbanken i juni påbegyndte nedsættelsen af de pengepolitiske renter. 1. halvår 2024 bød også på vigtige tiltag, herunder et skærpet tilbud på flere produkter til kunderne, en succesfuld migrering af PFA Bank til Jyske Banks IT-platform, og en organisationsændring med henblik på at opnå stærkere kundeorientering, øget professionalisering af kontrolsetup’et og højere effektivitet i udvikling og implementering,” udtaler ordførende direktør Lars Mørch.

Jyske Banks resultat efter skat steg 5% til 2.623 mio. kr. i 1. halvår 2024. Fremgangen var særligt drevet af øgede netto renteindtægter grundet det højere renteniveau og en gunstig udvikling på de finansielle markeder, hvilket mere end opvejede effekten af højere basisomkostninger som følge af bl.a. overenskomstmæssig lønregulering og købet af PFA Bank. Udviklingen i 1. halvår 2024 afspejler en robust dansk økonomi med fortsat høj beskæftigelse og en positiv aktivitetsudvikling. Økonomien har foreløbigt holdt stand mod de høje renter, og forbedrede inflationsudsigter banede i juni 2024 vej for Nationalbankens største rentenedsættelse siden januar 2015.

I maj 2024 ændrede Jyske Bank organisationen for at opnå stærkere kundeorientering, øget professionalisering af koncernens kontrolsetup og højere effektivitet i udvikling og implementering. Koncerndirektionen består herefter af den ordførende direktør, en bankdirektør for Erhverv og Kapitalmarked, en bankdirektør for Privat og Wealth Management, en bankdirektør for Digitalisering og Drift og en Chief Risk Officer.

I forlængelse af organisationsændringen indtrådte Erik Gadeberg som nyt medlem af koncerndiktionen som bankdirektør for Erhverv og Kapitalmarked. Erik Gadeberg kommer fra en stilling som direktør for Capital Markets i Jyske Bank. Han blev ansat i Jyske Bank i 1990 og har primært beskæftiget sig med funktioner i tilknytning til Capital Markets, herunder større erhvervskunder og institutionelle kunder.

Som tidligere annonceret gik bankdirektør Per Skovhus på pension ved udgangen af juni 2024. Jacob Gyntelberg tiltræder senest den 6. december 2024 som bankdirektør, Chief Risk Officer (CRO) og nyt medlem af koncerndirektionen. Jacob Gyntelberg har siden 2021 været leder af Economic and Risk Analysis ved European Banking Authority (EBA). I perioden 2019-2021 var Jacob Gyntelberg vice-CRO i Nordea, og forinden havde han ledende stillinger i Danske Bank, Bank for International Settlements (BIS), Nykredit og Danmarks Nationalbank.

Jyske Bank købte i 2023 PFA Bank, og integrationen blev i 1. halvår 2024 afsluttet succesfuldt og efter planen. IT-migreringen til Bankdata fra BEC blev gennemført i 2. kvartal, hvor også administration og forvaltning af PFA Invest blev overtaget af BankInvest med henblik på at sikre en gnidningsfri overgang for kunderne. Tiltaget understreger Jyske Banks fokus på kundernes behov, der har bidraget til, at bankens private banking-kunder har været Danmarks mest tilfredse de seneste ni år i træk ifølge analyseinstituttet Voxmeter.

Jyske Bank introducerede i 1. halvår 2024 yderligere attraktive opsparingsprodukter samt skærpet pris og tilbud på boligprodukter til privatkunder. Det fleksible prioritetslån, Jyske Prioritet+, blev fremhævet af Forbrugerrådet TÆNK med bedømmelsen ’Anbefaler’. Kundernes kreditkort blev også forbedret gennem rejseforsikring og købsgaranti samt VISA’s loyalitetsprogram i samarbejde med ca. 1.500 butikker og webshops. Slutteligt letter et nyt samarbejde med MyHomes Jyske Banks eksisterende kunders adgang til ferieboliger i udlandet.

Jyske Bank ønsker at tage aktivt og konstruktivt del i den grønne omstilling og har mål om netto-nul CO2-udledning på tværs af forretningsvendte aktiviteter i form af udlån og investeringer senest i hhv. 2045 og 2050. Samtidigt tilstræ­ber Jyske Bank vækst i udlån, der bidrager til at modvirke kli­maforandringer, og CO2-udledningen fra Jyske Banks egne aktiviteter skal reduceres 65% fra 2020 til 2030.

Resultat pr. aktie 38,8 kr. i 1. halvår 2024

Resultat pr. aktie var 38,8 kr. mod 37,5 kr. året forinden, svarende til et resultat efter skat på 2.623 mio. kr., der forrenter egenkapitalen med 11,5% p.a. mod henholdsvis 2.488 mio. kr. og 12,5% p.a. i 1. halvår 2023.

Jyske Banks forrentningsomfang udviste overordnet en stabil udvikling i 1. halvår 2024 med en stigende bank- og realkrediteksponering mod privatkunder mod slutningen af perioden samt betydelig fremgang på investeringsområdet. Bankudlån faldt 2% drevet af lavere realkreditlignende bankudlån til privatkunder sammenlignet med ultimo 2023. Bankindlån faldt 1% som følge af lavere indlån fra erhvervskunder, delvist som følge af forfald af udskudte betalingsfrister i forbindelse med regeringens inflationshjælp til danske virksomheder. Nominelle realkreditudlån steg 1% drevet af erhvervskunder. Den forvaltede formue steg 11% grundet en gunstig udvikling på de finansielle markeder og nettosalg af investeringsløsninger.

Basisindtægter steg 4% i forhold til 1. halvår 2023 som følge af højere netto renteindtægter. Netto renteindtægter steg 5% grundet det højere renteniveau, der bl.a. forbedrede rentabiliteten af Jyske Banks obligationsbeholdning og centralbankplaceringer. Netto gebyr- og provisionsindtægter udviste stabilitet, da købet af PFA Bank og en øget formue under forvaltning opvejede lav aktivitet på boligmarkedet. Kursreguleringer bidrog fortsat positivt grundet udviklingen på de finansielle markeder. Øvrige indtægter steg som følge af højere udbytte af aktier mv., mens en gradvis normalisering af gunstige afsætningsvilkår på markedet for brugte biler forårsagede en nedgang i indtægter fra operationel leasing (netto).

Basisomkostninger steg 6% sammenlignet med 1. halvår 2023. Stigningen kan henføres til overenskomstmæssig lønregulering på 4,5%, den afledte effekt af fjernelsen af store bededag samt effekten af købet af PFA Bank og et øget antal heltidsmedarbejdere relateret til bekæmpelse af finansiel kriminalitet.

Nedskrivninger på udlån mv. udgjorde en udgift på 95 mio. kr. i 1. halvår 2024 mod en udgift 109 mio. kr. i 1. halvår 2023. De ledelsesmæssige skøn vedrørende nedskrivninger blev i 1. halvår 2024 reduceret 29 mio. kr. til 1.905 mio. kr. som følge af lavere makroøkonomiske risici. Kreditkvaliteten er fortsat solid med et lavt niveau af kreditforringede udlån.

Jyske Banks egentlige kernekapitalprocent blev ved udgangen af 1. halvår 2024 opgjort til 16,6, hvilket er indenfor det målsatte interval på 15-17. I 1. halvår 2024 udloddede Jyske Bank et udbytte på 500 mio. kr., svarende til 7,78 kr. pr. aktie, og igangsatte et aktietilbagekøbsprogram på op til 1,5 mia. kr. Aktietilbagekøbsprogrammet var det første siden købet af Handelsbanken Danmark og afspejler en genopbygget kapitalposition underbygget af to kapitaludstedelser i 1. halvår 2024. Udstedelserne bidrog til at øge den samlede kapitalprocent til 21,9 fra 21,0, hvilket er i toppen af det målsatte interval på 20-22.

Forventninger til 2024

Jyske Bank forventer et resultat efter skat i den øvre halvdel af intervallet 4,3-5,1 mia. kr. i 2024, svarende til et resultat pr. aktie i den øvre ende af intervallet 64-76 kr.

Basisindtægter forventes at aftage i 2024, særligt som følge af lavere kursreguleringer, der var på et historisk højt niveau i 2023. Forventningerne afspejler lav vækst i dansk økonomi samt en reduktion af Nationalbankens indskudsbevisrente på 0,75 procentpoint i 2024.

Basisomkostninger inkl. engangsomkostninger forventes lidt højere i 2024 end i 2023. Engangsomkostninger til integrationen af Handelsbanken Danmark og PFA Bank forventes samlet at udgøre 0,1 mia. kr.

Nedskrivninger på udlån mv. forudsættes at være på et lidt højere niveau i 2024 end i 2023.

Forventningerne er forbundet med usikkerhed og afhænger bl.a. af makroøkonomiske forhold samt udviklingen på de finansielle markeder.

Webcast og telefonkonference

Jyske Bank afholder en telekonference på engelsk målrettet investorer og analytikere i dag kl. 14:00 (). Telekonference og præsentation vil være tilgængelige via .

Venlig hilsen

Jyske Bank



Kontakt:

Ordførende direktør, Lars Mørch, telefon

CFO, Birger Krøgh Nielsen, telefon

Vedhæftede filer



EN
20/08/2024

Underlying

To request access to management, click here to engage with our
partner Phoenix-IR's CorporateAccessNetwork.com

Reports on Jyske Bank A/S

 PRESS RELEASE

Aktietilbagekøb: Transaktioner i uge 7 2026

Aktietilbagekøb: Transaktioner i uge 7 2026 Aktietilbagekøbsprogrammet løber i perioden fra og med den 5. februar 2026 til senest den 29. januar 2027. I denne periode vil Jyske Bank erhverve egne aktier til en maksimal værdi af 3 mia. kr. i et aktietilbagekøbsprogram, jf. selskabsmeddelelse nr. 11/2026 af 5. februar 2026. Aktietilbagekøbsprogrammet gennemføres i henhold til EU‑Kommissionens forordning (EU) nr. 596/2014 af 16. april 2014, også kaldet “markedsmisbrugsforordningen”, og EU‑Kommissionens delegerede forordning (EU) 2016/1052 af 8. marts 2016 (tilsammen “safe harbour‑reglerne”). ...

 PRESS RELEASE

Share repurchase programme: Transactions of week 7 2026

Share repurchase programme: Transactions of week 7 2026 The share repurchase programme runs as from 5 February 2026 and up to and including 29 January 2027 at the latest. In this period, Jyske Bank will acquire shares with a value of up to DKK 3 billion, cf. Corporate Announcement No. 11/2026 of 5 February 2026. The share repurchase programme is initiated and structured in compliance with the Market Abuse Regulation (Regulation (EU) No 596/2014) and the Commission Delegated Regulation (EU) 2016/1052 of 8 March 2016 (together with the Market Abuse Regulation, the “Safe Harbour Rules”). The ...

 PRESS RELEASE

Indkaldelse til ordinær generalforsamling i Jyske Bank A/S

Indkaldelse til ordinær generalforsamling i Jyske Bank A/S Jyske Bank A/S afholder ordinær generalforsamling tirsdag, den 17. marts 2026, kl. 15.00 på Gl. Skovridergaard, Marienlundsvej 36, 8600 Silkeborg, med følgende DAGSORDEN for generalforsamlingen: a.Bestyrelsens beretning om bankens virksomhed i det forløbne år.b.Forelæggelse af årsrapport til godkendelse eller anden beslutning samt beslutning om anvendelse af overskud eller dækning af tab i henhold til det godkendte regnskab, herunder bestyrelsens forslag om udbetaling af udbytte.c.Præsentation af og vejledende afstemning om vederla...

 PRESS RELEASE

Notice of Annual General Meeting of Jyske Bank A/S

Notice of Annual General Meeting of Jyske Bank A/S This is to give notice of an Annual General Meeting of Jyske Bank A/S, which will be held on Tuesday 17 March 2026, at 3.00 p.m. at Gl. Skovridergaard, Marienlundsvej 36, DK-8600 Silkeborg AGENDA of general meeting: a.Report of the Supervisory Board on Jyske Bank's operations during the preceding year.b.Presentation of the annual report for adoption or other resolution as well as resolution as to the application of profit or cover of loss according to the financial statements adopted, including the Supervisory Board’s proposal for payment ...

 PRESS RELEASE

Aktietilbagekøb: Transaktioner i uge 6 2026

Aktietilbagekøb: Transaktioner i uge 6 2026 Aktietilbagekøbsprogrammet løber i perioden fra og med den 5. februar 2026 til senest den 29. januar 2027. I denne periode vil Jyske Bank erhverve egne aktier til en maksimal værdi af 3 mia. kr. i et aktietilbagekøbsprogram, jf. selskabsmeddelelse nr. 11/2026 af 5. februar 2026. Aktietilbagekøbsprogrammet gennemføres i henhold til EU‑Kommissionens forordning (EU) nr. 596/2014 af 16. april 2014, også kaldet “markedsmisbrugsforordningen”, og EU‑Kommissionens delegerede forordning (EU) 2016/1052 af 8. marts 2016 (tilsammen “safe harbour‑reglerne”). ...

ResearchPool Subscriptions

Get the most out of your insights

Get in touch