VALOE Valoe Oyj

Valoe Oyj:n 85.250.206 osakkeen listalleottoa koskeva esite on hyväksytty; Esite sisältää aiemmin julkaisemattomia täsmentäviä tietoja.

Valoe Oyj:n 85.250.206 osakkeen listalleottoa koskeva esite on hyväksytty; Esite sisältää aiemmin julkaisemattomia täsmentäviä tietoja.

Valoe Oyj                                         Valoe Oyj Pörssitiedote 17.8.2023 klo 17.30

Ei julkistettavaksi tai levitettäväksi suoraan tai epäsuorasti Australiassa, Etelä-Afrikassa, Hong Kongissa, Japanissa, Kanadassa, Singaporessa tai Yhdysvalloissa tai missään muussa maassa, missä levittäminen tai julkistaminen olisi lainvastaista.

Finanssivalvonta on tänään hyväksynyt Valoe Oyj:n ("Yhtiö") yhteensä 85.250.206 osakkeen ("Osakkeet") listalleottoon liittyvän arvopaperimarkkinalain (746/2012, muutoksineen) ja Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EU) 2017/1129 ("Esiteasetus") mukaisen rekisteröintiasiakirjan sekä arvopaperiliitteen ja tiivistelmän, jotka yhdessä muodostavat Osakkeiden listalleottoa koskevan esitteen ("Esite").

Esite ja Osakkeiden listalleotto liittyy seuraaviin Yhtiön hallituksen päättämiin osakeanteihin: (i) yhteensä 30.250.206 Yhtiön uuden osakkeen antaminen tietyille vaihtovelkakirjalainan 2/2022 merkitsijöille hallituksen päätöksellä 30.5.2023 ("Osakeanti I"); (ii) yhteensä 30.000.000 Yhtiön uuden osakkeen antaminen Yhtiölle itselleen hallituksen päätöksellä 30.5.2023 ("Treasury-anti"); ja (iii) yhteensä 25.000.000 Yhtiön uuden osakkeen antaminen Yhtiölle itselleen hallituksen päätöksellä 3.8.2023 (”Treasury-anti II”). Lisätietoja Yhtiön Osakeannista I, Treasury-annista ja Treasury-annista II löytyy Yhtiön em. päivinä julkaisemista tiedotteista.

Esite sekä siihen viittaamalla sisällytetyt asiakirjat ovat saatavilla arviolta 17.8.2023 lähtien Yhtiön verkkosivustolla osoitteessa ja Yhtiön rekisteröidyssä toimipaikassa osoitteessa Insinöörinkatu 8, 50150 Mikkeli.

Yhtiö on hakenut Osakkeiden listaamista Nasdaq Helsinki Oy:n pörssilistalle, ja kaupankäynnin Osakkeilla odotetaan alkavan arviolta 21.8.2023.

Esite sisältää aikaisemmin julkistamattomia täsmentäviä tietoja Yhtiön käyttöpääomaan liittyen, lähipiiriliiketoimista 1.1.-3.8.2023 väliseltä ajalta sekä pääomarakenteesta ja velkaantuneisuudesta 31.5.2023. Keskeiset täsmentävät tiedot on kuvattu alla:

Yhtiön käyttöpääomaa koskeva lausunto

Valoen johdon arvion mukaan Yhtiön käyttöpääoma ei Esitteen päivämääränä riitä kattamaan Yhtiön tämänhetkistä tarvetta seuraavien 12 kuukauden ajaksi tämän arvopaperiliitteen päivämäärästä.

Yhtiön käsityksen mukaan se tarvitsee ensisijaisesti erääntyneiden ja seuraavien 12 kuukauden aikana erääntyvien velkojensa hoitamiseen ja lisäksi strategiansa mukaisen liiketoiminnan harjoittamiseen vähintään noin 3,5 miljoonan euron lisärahoituksen seuraavan 12 kuukauden ajaksi tämän arvopaperiliitteen päivämäärästä olemassa olevien noin 3,2 miljoonan euron arvoisten rahoitussitoumusten täysimääräisen hyödyntämisen lisäksi, mikäli se ei onnistu neuvottelemaan lyhytaikaisten velkojensa uudelleen järjestelystä suurimpien velkojensa kanssa.

Yhtiön hallitus päätti 13.7.2023 laskea liikkeelle ammattimaisille sijoittajille suunnatun 0,6 miljoonan euron Vaihtovelkakirjalainan 1/2023. Yhtiö korotti 15.8.2023 Vaihtovelkakirjalainan 1/2023 enimmäismäärää 1,0 miljoonaan euroon. Yhtiö on tämän arvopaperiliitteen päivämäärään mennessä saanut yhteensä 0,4 miljoonan euron sitovat merkintäsitoumukset Vaihtovelkakirjalainasta 1/2023, jotka on jo huomioitu laskettaessa Yhtiön tarvitsemaa lisärahoitusta. Lisäksi Yhtiön hallitus on päättänyt laajemman kokonaisrahoitussuunnitelman laatimisesta sisältäen mahdollisesti yleisölle tai avainsijoittajille suunnattavan osakeannin vuoden 2023 toisella vuosipuoliskolla. Lisäksi Yhtiö on aloittanut neuvottelut lyhytaikaisten velkojen uudelleen järjestelemiseksi suurimpien velkojiensa kanssa ja uskoo neuvottelujen johtavan myönteiseen tulokseen.

Mikäli Yhtiö ei onnistuisi keräämään tarvittavaa lisärahoitusta, mutta Yhtiön olemassa olevat 3,2 miljoonan euron rahoitussitoumukset toteutuisivat suunnitellusti ja Yhtiö saa uudelleenjärjesteltyä merkittävältä osakkaaltaan nostetun lyhytaikaisen, määrältään noin 1,4 miljoonan euron lainansa ja saa sovittua erääntyneille 1,4 miljoonan euron ostoveloille maksuaikataulun siten, että Yhtiö lyhentää näitä ostovelkoja seuraavien 12 kuukauden aikana yhteensä noin 0,6 miljoonalla eurolla, Yhtiö arvioi, että sen käytettävissä oleva käyttöpääoma riittäisi noin kahden kuukauden ajaksi tämän arvopaperiliitteen päivämäärästä. Tässä tilanteessa Yhtiön lisärahoitustarve seuraavien 12 kuukauden ajaksi on noin 1,3 miljoonaa euroa.

Mikäli Yhtiö ei saa kokonaan uudelleenjärjesteltyä merkittävältä osakkaaltaan nostettua lyhytaikaista, määrältään noin 1,4 miljoonan euron lainaansa, vaan Yhtiön tulee maksaa aikataulun mukaisesti jo erääntyneet ja seuraavien 12 kuukauden aikana erääntyvät takaisinmaksuerät, yhteensä 0,6 miljoonaa euroa, ja mikäli Yhtiö ei saa sovittua erääntyneille 1,4 miljoonan euron ostoveloille uutta maksuaikataulua, Yhtiöllä ei ole tämän arvopaperiliitteen päivämääränä riittäviä rahavaroja kaikkien jo erääntyneiden velkojensa maksamiseen käteisellä. Tässä tilanteessa Yhtiön lisärahoitustarve seuraavien 12 kuukauden ajaksi on noin 2,7 miljoonaa euroa.

Mikäli Yhtiö ei onnistu sopimaan kyseessä olevan 1,4 miljoonan euron lainan tai muiden erääntyneiden kokonaissummaltaan 1,4 miljoonan euron ostovelkojen uudelleenjärjestelystä, Yhtiöllä ei tämän arvopaperiliitteen päivämääränä ole riittäviä rahavaroja jo kaikkien erääntyneiden velkojensa maksamiseen käteisellä. Tässä tilanteessa Yhtiön lisärahoitustarve seuraavien 12 kuukauden ajaksi on edellä mainittu noin 3,5 miljoonaa euroa.

Mikäli Yhtiö ei saisi hankittua sen tarvitsemaa lisärahoitusta tai mikäli Valoe ei onnistuisi hyödyntämään olemassa olevia rahoitussitoumuksiaan tai korvaamaan niitä uusilla rahoitussopimuksilla, Yhtiö saattaisi joutua muuttamaan liiketoimintasuunnitelmaansa, myymään omaisuuttaan, esimerkiksi aineettomia oikeuksiaan, tutkimuslaitteita tai Juvan paneelitehtaan tai Liettuan kennotehtaan tuotantolaitteita tai Juvan paneelitehtaaseen tai Liettuan kennotehtaaseen liittyvän liiketoiminnan tai hakeutumaan yrityssaneeraukseen tai sen epäonnistuessa konkurssiin.

Lähipiiriliiketoimet

Alla olevissa taulukoissa on kuvattu Yhtiön lähipiirin kanssa toteutuneet liiketapahtumat:

  1. Tavaroiden ja palvelujen myynnit



1.000 euroa1.1.-3.8.2023
 Tilintarkastamaton
Lähipiiriyhtiöt 
Savcor Oy0
SCI Invest Oy0
Yhteensä0

b.         Tavaroiden ja palveluiden ostot

1.000 euroa1.1.-3.8.2023
 Tilintarkastamaton
Lähipiiriyhtiöt 
Tavaroiden ja palveluiden ostot 
SCI Invest Oy28
Basso J.71
SCI-Finance Oy42
Savcor Technologies Oy62
Savcor Oy 9
Muut4
Yhteensä216
  
Korko- ja muut rahoituskulut 
SCI-Finance Oy104
Savcor Technologies Oy3
Savcor Oy1
Muut3
Yhteensä112

c.         Muut lähipiiriliiketoimet

1.000 euroa3.8.2023
 Tilintarkastamaton
Pitkäaikainen vaihdettava pääomalaina lähipiiriltä0
Lyhytaikaiset muut velat lähipiirille120
Lyhytaikaiset korkovelat lähipiirille10
Ostovelat ja muut korottomat velat lähipiirille441
  
Myyntisaamiset ja muut lyhytaikaiset saamiset lähipiiriltä57

d.         Palkat ja palkkiot

1.000 euroa3.8.2023
 Tilintarkastamaton
Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet (sisältäen toimitusjohtajan ja johtoryhmän)170
Yhteensä170
1.000 euroa3.8.2023
 Tilintarkastamaton
Palkat ja palkkiot 
Toimitusjohtajan ja hänen sijaistensa palkat (sisältyy johdon palkkoihin)88
Yhteensä88
  
Hallituksen jäsenet ja varajäsenet: 
Parpola Ville – palkkio23
Tuomas Honkamäki – palkkio18
Savisalo Hannu – palkkio        23
Yhteensä64

Pääomarakenne ja velkaantuneisuus

Alla olevassa taulukossa on kuvattu Yhtiön pääomarakenne ja velkaantuneisuus 31.5.2023:

1.000 euroa 31.5.2023



 
 
(Tilintarkastamaton) Toteutunut 
                                                                                                  
 
Lyhytaikaiset velat yhteensä   
Vakuudellinen 1.664 
Takaamaton/vakuudeton 8.031 
Pitkäaikaiset velat yhteensä   
Vakuudellinen  0 
Takaamaton/vakuudeton 8.171 
Velat yhteensä 17.866 
    
Oma pääoma    
Osakepääoma 80 
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto  35.835 
Kertyneet voittovarat -44.029 
Oma pääoma yhteensä -8.114 
    
Oma pääoma ja velat yhteensä 9.752 
    
Nettovelkaantuneisuus   
    
  1. Käteinen
 12 
  1. Muut rahavarat
 0 
  1. Muut lyhytaikaiset rahoitusvarat
 0 
  1. Maksuvalmius (A+B+C)
 12 
    
  1. Lyhytaikainen rahoitusvelka
 9.695 
  1. Pitkäaikaisen rahoitusvelan lyhytaikainen osa
 0 
    
  1. Lyhytaikainen rahoitusvelka yhteensä (E+F)
 9.695 
    
  1. Lyhytaikainen nettovelkaantuneisuus (G-D)
 9.683 
    
  1. Pitkäaikainen rahoitusvelka
 8.171 
  1. Velkainstrumentit
 0 
  1. Pitkäaikaiset osto- ja muut velat
 0 
    
  1. Pitkäaikaiset rahoitusvelat yhteensä (I+J+K)
 8.171 
    
  1. Nettovelkaantuneisuus yhteensä (H+L)
 17.854 

Taseen ulkopuoliset vastuut





VASTUUT (1.000 euroa)
 31.5.2023 
(Tilintarkastamaton) Toteutunut 
 
Omista sitoumuksista annetut vakuudet   
Yrityskiinnitykset 2.060 
Muut vakuudet 2.326



 
 
Leasing- ja muut vuokravastuut   
Erääntyy 1 vuoden kuluessa  28 
Erääntyy 1–5 vuoden kuluessa  0 
Erääntyy 5 vuoden kuluttua 0 
Yhteensä 28 
Vakuudettomista lyhytaikaisista lainoista noin 3,5 miljoonaa euroa tullaan ainakin pääosin konvertoimaan Yhtiön osakkeiksi rahoitussopimusten mukaisesti.



Valoe-konsernin omavaraisuusaste 31.5.2023 oli pääomalainat mukaan lukien -17,2 prosenttia. Yhtiön taloudellisessa asemassa 31.5.2023 jälkeen tapahtuneet olennaiset muutokset:



•Yhtiön hallitus päätti 30.5.2023 Yhtiön vaihtovelkakirjalainan 2/2022 velkakirjaosuuksien vaihtamiseen perustuvasta yhteensä enintään 60.500.412 uuden osakkeen antamisesta vaihtovelkakirjalainan 2/2022 haltijoille. Osakemerkinnässä merkittiin hyväksytysti yhteensä 60.500.412 Yhtiön uutta osaketta. Vaihtovelkakirjalainan 2/2022 koko lainapääoma korkoineen vaihdettiin osakemerkinnässä uusiksi osakkeiksi.



•Yhtiö laski 13.7.2023 liikkeelle käyttöpääomansa ja pääomarakenteensa vahvistamiseksi ammattimaisille sijoittajille suunnatun enintään 0,6 miljoonan euron suuruisen oman pääoman ehtoisen Vaihtovelkakirjalainan 1/2023. Yhtiö korotti 15.8.2023 Vaihtovelkakirjalainan 1/2023 enimmäismäärää 1,0 miljoonaan euroon. Vaihtovelkakirjalainan 1/2023 merkintäaika alkoi 14.7.2023, ja se jatkuu 15.8.2023 päätetyn merkintäajan pidennyksen mukaisesti 29.9.2023 saakka.



 

Mikkelissä 17. päivänä elokuuta 2023

Valoe Oyj

HALLITUS

Lisätietoja:

Toimitusjohtaja Iikka Savisalo, Valoe Oyj

p. 0405216082

email:

Jakelu:

Nasdaq Helsinki Oy

Keskeiset tiedotusvälineet

Valoen toimiala muodostuu uusiutuvaan energiaan, erityisesti aurinkosähköön, liittyvistä sovellutuksista. Valoe myy sen omaan taustavirtajohdintekniikkaan pohjautuvaa PV-teknologiaa ja siihen liittyviä projekteja, niiden suunnittelua ja teknologiakonsultointia. Valoe myy aurinkosähkömoduulien valmistustekniikkaa, moduulien valmistuslinjoja, moduuleita sekä moduulien avainkomponentteja sekä Liettuan tehtaallaan valmistamiaan IBC-aurinkokennoja. Valoen pääkonttori on Mikkelissä ja sen tuotantolaitokset sijaitsevat Juvalla ja Vilnassa, Liettuassa.



EN
17/08/2023

Underlying

To request access to management, click here to engage with our
partner Phoenix-IR's CorporateAccessNetwork.com

Reports on Valoe Oyj

 PRESS RELEASE

Valoe Has Been Decleared Bankrupt

Valoe Has Been Decleared Bankrupt Valoe Corporation         Inside Information        7 April 2025 at 10.10 Finnish time The District Court of Pohjois-Savo has today, April 7, 2025, decleared Valoe Corporation bankrupt.  The Board of Valoe cordially thanks its employees, customers, partners, and shareholders for their support. In Mikkeli 7 April 2025 Valoe Corporation Board of Directors For more information: Hannu Savisalo, Chairman of the Board, Valoe Corporation Tel. email: Distribution:NASDAQ OMX, Helsinki Main media Valoe Corporation designs, manufactures, and sells solar ...

 PRESS RELEASE

Valoe on asetettu konkurssiin

Valoe on asetettu konkurssiin Valoe Oyj                         Sisäpiiritieto                7.4.2025 klo 10.10 Pohjois-Savon käräjäoikeus on tänään 7.4.2025 asettanut Valoe Oyj:n konkurssiin. Valoen hallitus haluaa kiittää työntekijöitään, asiakkaitaan, yhteistyökumppaneitaan ja osakkaitaan saamastaan tuesta. Mikkelissä 7. päivänä huhtikuuta 2025 Valoe Oyj HALLITUS Lisätietoja:Hallituksen puheenjohtaja Hannu Savisalo, Valoe Oyj p. 0502688email: Jakelu:Nasdaq Helsinki Oy Keskeiset tiedotusvälineet          Valoe suunnittelee, valmistaa ja myy aurinkosähköön, erityisesti liiken...

 PRESS RELEASE

Valoe Postpones the Disclosure of Its Financial Statement Release 2024

Valoe Postpones the Disclosure of Its Financial Statement Release 2024 Valoe Corporation         Stock Exchange Release        28 March 2025 at 16.40 Finnish time Valoe postpones the disclosure of its financial statement release 2024 until 30.4.2025. Reason for the postponement is that the results are not ready due to the uncertain situation of its restructuring process that has lasted since the beginning of December 2024 and the layoffs of the personnel. In Mikkeli 28 March 2025 Valoe Corporation Board of Directors For more information: Hannu Savisalo, Chairman of the Board, Valoe...

 PRESS RELEASE

Valoe lykkää tilinpäätöstiedotteen 2024 julkistamista

Valoe lykkää tilinpäätöstiedotteen 2024 julkistamista Valoe Oyj                         Pörssitiedote                28.3.2025 klo 16.40 Valoe lykkää tilinpäätöstiedotteen 2024 julkistamista 30.4.2025 saakka. Syynä lykkäykseen on, että vuoden tulos ei ole valmis joulukuun 2024 alusta epävarmana jatkuneesta Valoen saneerausmenettelyn tilanteesta ja henkilöstön lomautuksista johtuen. Mikkelissä 28. päivänä maaliskuuta 2025 Valoe Oyj HALLITUS Lisätietoja:Hallituksen puheenjohtaja Hannu Savisalo, Valoe Oyj p. 0502688email: Jakelu:Nasdaq Helsinki Oy Keskeiset tiedotusvälineet          ...

 PRESS RELEASE

Valoe's Financial Negotiations Continue. District Court Postponed the ...

Valoe's Financial Negotiations Continue. District Court Postponed the Proceedings of the Application to Suspend the Reorganization Proceedings to 4.4.2025 Valoe Corporation         Inside Information         6 March 2025 at 11.20 Finnish time On 2.10.2024, attorney Pekka Jaatinen, the administrator of Valoe's corporate reorganization, filed an application with the North Savo District Court to suspend Valoe's reorganization proceedings. The North Savo District Court postponed the processing of the suspension application to a new district court hearing to be held on 4.4.2025. Valoe is in a...

ResearchPool Subscriptions

Get the most out of your insights

Get in touch