Ilkka Oyj:n omien osakkeiden osto-ohjelma on saatu päätökseen
Ilkka Oyj Pörssitiedote 20.4.2026, klo 9.50
ILKKA OYJ:N OMIEN OSAKKEIDEN OSTO-OHJELMA ON SAATU PÄÄTÖKSEEN
Ilkka Oyj:n hallitus päätti 12.1.2026 käynnistää omien osakkeiden takaisinosto-ohjelman 24.4.2025 pidetyn varsinaisen yhtiökokouksen hallitukselle antaman valtuutuksen mukaisesti.
Ilkka Oyj on nyt saanut päätökseen omien osakkeiden osto-ohjelman. Omien osakkeiden takaisinostot aloitettiin 25.2.2026 ja lopetettiin 17.4.2026. Tämän jakson aikana Ilkka hankki 83 564 omaa II-sarjan osaketta 4,28 euron keskihintaan. Osakkeet hankittiin hankintahetken markkinahintaan Nasdaq Helsinki Oy:n säännellyllä markkinalla järjestämässä kaupankäynnissä. Osakeohjelman kautta hankittuja osakkeita on tarkoitus käyttää osana yhtiön kannustinjärjestelmää.
Ilkka Oyj luovutti 17.3.2026 yhtiön hallituksen päätöksellä 6 144 yhtiön hallussa ollutta omaa II-sarjan osaketta vastikkeetta pitkän aikavälin kannustinjärjestelmään 2023–2025 osallistuneille työntekijöille osakkeiden maksamiseksi ohjelman ehtojen mukaisesti. Osakkeet luovutettiin palkkiona ohjelmasta. Kannustinjärjestelyistä on tiedotettu 23.2.2023 annetulla pörssitiedotteella. Omien osakkeiden luovutus suunnatulla maksuttomalla osakeannilla perustuu varsinaisen yhtiökokouksen 24.4.2025 antamaan valtuutukseen.
Ilkka Oyj:llä on yhteensä 25 450 411 osaketta. Hankintojen ja luovutuksen jälkeen yhtiöllä on hallussaan 167 728 kappaletta omia II-sarjan osakkeita, mikä vastaa noin 0,79 prosenttia yhtiön II-sarjan osakkeista ja yhteensä noin 0,66 prosenttia yhtiön kaikista osakkeista.
ILKKA OYJ
Olli Pirhonen
toimitusjohtaja
Lisätietoja:
Toimitusjohtaja Olli Pirhonen, Ilkka Oyj
puh. 040 766 5418
JAKELU
Nasdaq Helsinki
Keskeiset tiedotusvälineet
Ilkka lyhyesti
Ilkka on markkinointi- ja teknologiayhtiö, joka tarjoaa digitaalisen markkinoinnin ja viestinnän asiantuntija-, data- ja teknologiapalveluja. Ilkan liiketoiminnan ytimen muodostavat markkinointi- ja viestintäteknologian edelläkävijänä toimiva ohjelmistoyritys Liana ja sen Ruotsissa toimiva tytäryhtiö Ungapped, dataohjatun myynnin ja markkinoinnin johtava asiantuntija Profinder, Suomen johtava WordPress-digitoimisto Evermade, Suomen johtava some-markkinoinnin asiantuntijatoimisto MySome sekä strateginen B2B-markkinointikumppani Myynninmaailma. Menestyksemme nojaa vahvasti koko ostopolun tuntemiseen sekä modernin teknologian, datan ja tekoälyn hyödyntämiseen. Kansainvälisen toiminnan painopisteemme on erityisesti Ruotsissa ja kehittyvillä markkinoilla Lähi-Idässä. Konsernin palveluista vastaa noin 330 markkinoinnin, teknologian ja datan osaaja.
